Rozpoczęcie Festiwalu Auksodrone i nowego sezonu koncertowego dla AUKSO Orkiestry Kameralnej Tychy

Za nami prolog festiwalu Auksodrone, a już w najbliższą niedzielę (3.09) czeka nas rozpoczęcie nowego, dziewiątego już sezonu koncertowego dla AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy. Otwarcie sezonu zdominuje opera dla dzieci, skomponowana przez Jerzego Kornowicza na podstawie tekstów Michała Rusinka.

Michael Rusinek, który jest autorem libretta tej opery dla młodych miłośników muzyki, opisał okoliczności jego powstania następująco: „Zdecydowałem się na kilka tygodni powrócić do dzieciństwa i napisać wiersze, które luźno opierają się na biografiach członków mojej rodziny”. Jak twierdzi, mimo że jego przodkowie byli raczej zwyczajni, to jednak nawet zwyczajną rodzinę można spojrzeć z niecodziennego punktu widzenia: „Każdy z nas ma w sobie coś dziwnego, każdy z nas przeżył jakąś przygodę, o każdym można opowiedzieć jakąś anegdotę”. W procesie opracowywania „Albumu Rodzinnego”, Rusinkowi towarzyszył kompozytor Jerzy Kornowicz – wybitny pianista-improwizator, pedagog, animator kultury oraz dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Jest on również osobą o wielkim poważaniu. Na szczęście nie zapomniał o swoim dzieciństwie pełnym śmiechu i zabawy. „To czas, kiedy żyjemy w kilku światach jednocześnie – zapewne najmniej w tym realnym, bo nie mamy o nim jeszcze pojęcia” – mówi kompozytor „Albumu rodzinnego”. Dodatkowo warto zauważyć, że dzieciństwo to etap życia, kiedy wyobraźnia pracuje na pełnych obrotach – co idealnie odzwierciedla muzyka stworzona przez Jerzego Kornowicza.

W nadchodzącym niedzielnym spektaklu zobaczymy na scenie: Ewę Biegas – sopran, Jana Jakuba Monowida – kontratenora oraz AUKSO Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia.