W Tychach zawyją syreny w ramach testu sprawności

W ostatnim czasie Śląski Urząd Wojewódzki oficjalnie poinformował, że we wtorek, dnia 22 listopada, w mieście będzie można usłyszeć syreny. Wszystko za sprawą odbywającego się tego dnia testu sprawności syren alarmowych. Syreny będą mogły zawyć w godzinach, w których odbywać będzie się wojewódzki test sprawności syren alarmowych, a więc od 9:00 do 13:00.

O teście sprawności syren alarmowych

Nadchodzący test sprawności syren alarmowych zostanie przeprowadzony przez Wydział Zarządzania Kryzysowego. W ramach testu przetestowane zostaną syreny, które są wykorzystywane w systemie, który ostrzega i alarmuje ludność. Jaki dokładnie dźwięk będziemy mogli usłyszeć w nadchodzący wtorek? Przede wszystkim w ramach testu przetestowany będzie ciągły dźwięk przez okres trzech minut, co oznacza odwołanie alarmu. Takie informacje przekazali urzędnicy wojewody.

Jak działają alarmowe syreny dźwiękowe? Czy obowiązują jakieś procedury?

Warto dodać, że jak najbardziej obowiązują tutaj procedury uruchamiania takich syren dźwiękowych. Wycie syren odbywa się dopiero po przejściu specjalnej procedury. Początkowo komunikat wydaje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Następnie komunikat ten trafia do właściwych Powiatowych Centrów Zarządzania Kryzysowego. Dopiero potem, a więc po przejściu wszelkich procedur, syreny dźwiękowe są uruchamiane.