Olej z kryla – co to jest? Jakie są jego właściwości?

Olej z kryla zdobywa coraz większą popularność wśród osób, które prowadzą prozdrowotny tryb życia. Suplementy powstające na jego bazie są cenione za bogactwo składników, które wspierają organizm człowieka. Są to przede wszystkim antyoksydanty i kwasy tłuszczowe. Poznaj właściwości oleju z kryla.

Czym jest olej z kryla?

Kryl jest skorupiakiem, który żyje w Oceanie Antarktycznym. Można go łatwo pomylić z krewetką, ponieważ do złudzenia ją przypomina. Jednak pomiędzy tymi dwoma stworzeniami istnieją zasadnicze różnice. Dotyczą one głównie substancji odżywczych.

Warto również wspomnieć, że kryl zamieszkuje tylko najczystsze zbiorniki wodne. Dlatego pozyskiwane z niego preparaty są pozbawione zanieczyszczeń – w tym metali ciężkich. Jest to jeden z powodów, dla których coraz większą uwagę przywiązuje się do tego stworzenia i jego wpływowi na organizm człowieka.

Olej z kryla uzyskuje się metodą ekstrakcji rozpuszczalnikiem lub płynami w stanie nadkrytycznym. Pozwala to na zachowanie jego wszystkich właściwości. Już w 2008 roku FDA (Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków) uznała, że olej z kryla jest bezpieczny dla człowieka. Tym samym wprowadzono go jako nowy składnik żywności.

Jakie substancje zawiera olej z kryla?

W oleju z kryla znaleźć można różnego rodzaju lipidy. Szczególnie dużo jest w nim fosfatydylocholiny i fosfatydyloetanoloaminy. Oprócz tego jest on cennym źródłem kwasów tłuszczowych – m.in. oleinowego i palmitynowego, a także EPA i DHA. Olej z kryla zawiera także wiele substancji, które mają właściwości antyoksydacyjne. Wszystkie z nich wspierają pracę organizmu człowieka, a nawet są mu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Właściwości oleju z kryla

Nad właściwościami oleju z kryla przeprowadzona liczne badania. Wyłaniają się z nich potencjalne korzyści, które może z nich odnieść organizm człowieka. Są one związane z substancjami zawartymi w preparatach otrzymywanych w tego skorupiaka.

Prawdopodobnie olej z kryla reguluje poziom cholesterolu i lipidów we krwi. Tym samym przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób układu krążenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które znajdują się w grupie ryzyka ich wystąpienia.

Badania wykazały także, że olej z kryla ma właściwości przeciwzapalne. Zdolność do łagodzenia stanu zapalnego jest niezwykle istotna w przypadku chorób przewlekłych o podłożu zapalnym.

Ponadto olej z kryla może wspierać funkcjonowanie układu nerwowego – szczególnie u młodzieży. Regularna suplementacja może poprawiać pamięć i koncentrację.