Aplikacje szpiegowskie i śledzenie przez korporacje – jak sobie z tym poradzić?

Każdy, kto korzysta z internetu, jest śledzony. Nie zawsze oznacza to, że na telefonie znajduje się złośliwe oprogramowanie. Najczęściej nasze ruchy w sieci obserwują agencje reklamowe oraz korporacje. Zbierają informacje na nasz temat, aby później wykorzystać je w spersonalizowanych blokach reklamowych przynoszących pokaźne zyski. Jak chronić swoją prywatność?

Uzyskanie kontroli nad urządzeniem z oprogramowaniem szpiegującym jest bardzo łatwe

Najgorszym rodzajem śledzenia aktywności w sieci jest podglądanie zawartości konwersacji. Korespondując, rozmówcy poruszają różne tematy. Szczególnie jeśli są to rozmowy służbowe, często ich treść nie powinna dotrzeć do osób postronnych. Ponadto przestępcy mogą również przejmować kontrolę nad smartfonem. Jeśli użytkownik będzie chciał ją odzyskać, musi uiścić opłatę, zwykle bardzo wysoką. To niemoralne i przede wszystkim nielegalne praktyki, za których dopuszczenie się grozi grzywna.

Co więcej, oprogramowanie szpiegujące jest łatwo dostępne. Obecnie nie trzeba być wysokiej klasy cyberprzestępcą, aby je wykorzystać. Dlatego nawet partnerzy lub znajomi korzystają z nich, aby obserwować swoich bliskich. Niska cena takich programów kusi również osoby, które chcą wzbogacić się na kradzieży danych uwierzytelniających do kont i kart kredytowych.

Zachowanie prywatności w sieci jest możliwe, wystarczy sięgnąć po zaufane narzędzie

Jeśli chcemy zabezpieczyć się przed śledzeniem przez bliskich, przestępców oraz korporacje, warto skorzystać z bezpiecznych aplikacji. Dzięki funkcjom takim jak szyfrowanie wiadomości dostęp do poufnych treści jest mocno ograniczony dla osób trzecich. Stanowią one bezpieczną bazę, w której bez obaw możemy korespondować, cieszyć się kontaktem z bliskimi i nie narażać się na naruszenie naszej prywatności.

Najbezpieczniejsza aplikacja w Polsce – UseCrypt Messenger doskonale radzi sobie ze złośliwym oprogramowaniem

UseCrypt Messenger to aplikacja stworzona przez polskich twórców, która jest uważana za jeden z najskuteczniejszych komunikatorów dbających o anonimowość użytkowników. Zabezpieczenia, które w niej zaimplementowano, doskonale radzą sobie z atakami programów szpiegujących. Znakomicie odpierają je poprzez blokowanie wysyłania wiadomości w razie wykrytego zagrożenia. Ponadto aplikacja chroniona jest niezależnym hasłem. Warto również zwrócić uwagę na działanie serwerów komunikatora. Nie przechowują one adresów IP ani danych. Wykorzystują jedynie ułamki informacji związane z parametrami szyfrowania, jeśli chodzi o czaty grupowe.

Skoro sama aplikacja nie gromadzi danych, nie może ich również w żaden sposób wykorzystać ani przekazać do postronnych osób. Autorzy komunikatora przygotowali go na każde okoliczności życia użytkowników. Kiedy chcemy szybko i nieodwracalnie wymazać dane z urządzenia, wystarczy wpisać tzw. panic code. Dzięki temu w razie potencjalnej kradzieży lub przechwycenia telefonu możemy być pewni, że nasze poufne dane są bezpieczne.