Podwyżka płacy minimalnej

15 września Rada Ministrów zatwierdziła projekt rozporządzenia dotyczącego minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej. Mają one obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.

Według obecnych ustaleń od 1 stycznia 2021 roku płaca minimalna będzie wynosiła 2800 zł oraz 18,3 zł za godzinę. Przedsiębiorcy sygnalizują, że recesja gospodarcza która powstała przez pandemię koronawirusa znacznie pogorszyła sytuację finansową wielu firm. W związku z tym proszą, aby płaca minimalna pozostała na tym samym poziomie co w roku 2020. Z badania, które przeprowadziła Konfederacja Lewiatan wśród pracodawców, wynika, że chcą oni utrzymania płacy minimalnej na obecnym poziomie. Konfederacja Lewiatan jako priorytet na 2021 rok określiła ratowanie miejsc pracy oraz firm, które ucierpiały z powodu pandemii.

Związkowcy nie odpuszczają

Związkowcy mimo panującej sytuacji domagają się, aby zgodnie z obietnicami wyborczymi Prawa i Sprawiedliwości płaca minimalna wzrosła do 3000 zł w 2021 roku oraz do 4000 w 2023 roku. Podkreślają, że firmy dostały wsparcie finansowe od państwa w czasie pandemii, dlatego nie widzą podstaw, aby one się bogaciły, a pracownicy nie.