Wspólne pielęgnowanie "Zegrōdki w kastlikach" – spotkanie sąsiedzkie w Muzeum Miejskim w Tychach

W sobotnie popołudnie, dokładnie o 16:00, 6 lipca, przestrzeń Muzeum Miejskiego w Tychach stanie się areną dla piątego z cyklu spotkań sąsiedzkich skoncentrowanych wokół miejskiego ogrodnictwa. W tym wydarzeniu, uczestnicy będą mieć okazję do wspólnego pielęgnowania społecznego ogrodu nazwanego „Zegrōdka w kastlikach”. Na program tego dnia składa się m.in. spacer po zielonych zakątkach miasta pod przewodnictwem Agaty Berger-Połomskiej oraz warsztaty rodzinne „Wyspaceruj dzieło sztuki” prowadzone przez Małgorzatę Wójcik z Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Spotkanie to stanowi piątą odsłonę nowego cyklu działań sąsiedzkich, które rozpoczęliśmy podczas Tyskiej Nocy Muzeów i polegają na wspólnym tworzeniu oraz prowadzeniu otwartego dla wszystkich ogrodu społecznego.

Zaplanowane na ten dzień wydarzenia skupią się wokół ogrodu społecznego o nazwie „Zegrōdka w kastlikach”. Nazwa ta, pochodząca ze śląskiego dialektu, oznacza mały ogródek umieszczony w drewnianych skrzynkach. Piąte spotkanie nie będzie polegało tylko na pielęgnowaniu naszego wspólnego muzealnego ogrodu, ale także na spojrzeniu na niego w szerszym kontekście. Kontynuujemy opowieść o księżnej Daisy, ziemi pszczyńskiej i historii terenu, na którym znajduje się siedziba Muzeum Miejskiego w Tychach.

Wraz z Agatą Berger-Połomską, pracownikiem Działu Historii Miasta, uczestnicy wyruszą na spacer po znaczących miejscach i terenach zielonych miasta. Spacer ten nie tylko dostarczy przyjemności, ale również będzie doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy na temat lokalnej historii, miejskich terenów zielonych oraz bogatej roślinności porastającej Stare Tychy. Nie zabraknie też warsztatowej formy pracy, skierowanej również do najmłodszych. Małgorzata Wójcik z Muzeum Zamkowego w Pszczynie przybędzie do nas, aby poprowadzić warsztaty rodzinne „Wyspaceruj dzieło sztuki”. Podczas tych warsztatów stworzymy obrazy z zebranych kwiatów i liści – to prawdziwe dzieła sztuki, które każdy uczestnik będzie mógł zabrać ze sobą.

Do udziału w działaniach wokół ogrodu społecznego „Zegrōdka w kastlikach” zachęcamy wszystkich mieszkańców Tychów – niezależnie od wieku. Cenimy rodzinne, przyjacielskie i międzypokoleniowe więzi, dlatego liczymy na udział członków społeczności ze Starych Tychów oraz osiedli A i B. To idealna okazja, aby każdy mógł wpłynąć na finalny wygląd tej oazy zieleni – miejsca przyjaznego, bezpiecznego i dostępnego dla każdego.

Podczas dwóch kolejnych sobotnich spotkań (w lipcu i wrześniu 2024), będziemy czerpać inspiracje od biolożki, specjalistów od terenów zielonych, etnologa, historyczki, a także artystek. Przewidziane są zwiedzania, warsztaty artystyczne, tworzenie „zielonej” kapsuły czasu i piknik. Zastanowimy się nad pierwotnością i korzeniami oraz wzrostem i kwitnieniem. Edukatorka muzealna Natalia Sitko zapewni ogrodowe aktywności dla najmłodszych podczas każdego ze spotkań. Ostatecznie, wspólnie posadzimy rośliny, aby potem zaopiekować się naszym wspólnym ogrodem. Zwieńczeniem tych działań będzie wspólny piknik.