Zapraszamy na piąte spotkanie cyklu działań sąsiedzkich wokół miejskiego ogrodnictwa w Tychach

W sobotę, 6 lipca, punktualnie o godzinie 16:00, Muzeum Miejskie w Tychach stanie się gospodarzem piątego z kolei spotkania sąsiedzkiego, które poświęcone jest miejskiemu ogrodnictwu. Wydarzenie to skupi uczestników wokół nurtującego wszystkich tematu pielęgnowania ogrodu społecznego „Zegrōdka w kastlikach”. Niezapomniane doświadczenia gwarantuje spacer po miejskich terenach zielonych pod przewodnictwem Agaty Berger-Połomskiej oraz rodzinne warsztaty „Wyspaceruj dzieło sztuki”, które poprowadzi Małgorzata Wójcik z Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Spotkania te są częścią nowatorskiego cyklu, który zainicjowaliśmy podczas Tyskiej Nocy Muzeów i który ma na celu stworzyć otwarty dla wszystkich ogród społeczny. Wszystko to robimy wspólnie i współprowadzimy, angażując lokalną społeczność.

Projekt „Zegrōdka w kastlikach” to śląska nazwa ogrodu utrzymanego w drewnianych skrzynkach. Podczas piątej odsłony spotkania nie tylko zajmiemy się pielęgnacją naszych roślin, ale także postaramy się spojrzeć na nasze działania w szerszym kontekście. W tym celu przywołamy historię księżnej Daisy, ziemi pszczyńskiej i samego miejsca, w którym obecnie mieści się Muzeum Miejskie w Tychach.

Nie zabraknie także wspólnego spaceru z Agatą Berger-Połomską z Działu Historii Miasta, podczas którego odwiedzimy okoliczne ważne punkty i obszary zielone. Zapewni to nie tylko miłe spędzenie czasu, ale także stworzy okazję do pogłębienia wiedzy na temat historii miasta i lokalnej roślinności. Nasza gość – Małgorzata Wójcik z Muzeum Zamkowego w Pszczynie poprowadzi warsztaty rodzinne „Wyspaceruj dzieło sztuki”, podczas których stworzymy obrazy z zebranych kwiatów i liści.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Tychów do udziału w naszych działaniach. Szczególnie doceniamy rodzinne, przyjacielskie i międzypokoleniowe więzi. Mamy nadzieję, że szczególne zainteresowanie wykażą członkowie najbliższych społeczności dzielnicowych i osiedlowych, zwłaszcza ze Starych Tychów, osiedli A i B.

W kolejnych dwóch sobotnich spotkaniach (w lipcu i wrześniu 2024 roku) zaplanowaliśmy szereg atrakcji inspirowanych ogrodnictwem. Przede wszystkim będą to warsztaty z biolożką, specjalistami od terenów zielonych, etnologiem, historyczką, a także artystkami. W programie mamy między innymi zwiedzanie, tworzenie „zielonej” kapsuły czasu i piknik. Na zakończenie wspólnie posadzimy rośliny, które potem będziemy razem pielęgnować.