Teatr Mały prezentuje projekt "Bliscy": interdyscyplinarny cykl warsztatów dla osób niepełnosprawnych i ich rodzeństwa

„Bliscy” to inicjatywa Teatru Małego, która łączy w sobie elementy teatru i warsztatów artystycznych. Jest to program skierowany do osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzeństwa. Projekt ma na celu stworzenie przestrzeni do twórczego eksplorowania relacji rodzeństwa, a zwieńczeniem będzie spektakl teatralny pod tym samym tytułem.

Podczas całego procesu chcemy zgłębić zagadnienia bliskości między osobami. Zastanawiamy się, czy więź rodzeństwa jest tylko kwestią genetyki, czy można wybrać bliską osobę? Czy ta bliskość zawsze jest łatwa? Przeprowadzimy wiele warsztatów, które pozwolą nam odkryć indywidualne myśli i potrzeby każdego uczestnika. Całość naszych działań zostanie uwieńczona spektaklem o tej samej nazwie – „Bliscy”. Premiera spektaklu zaplanowana jest na 3 grudnia 2024 roku na Scenie Kameralnej Teatru Małego w Tychach.

Warsztaty „Bliscy” będą miały miejsce od 1 do 14 lipca, na Scenie Kameralnej TM oraz w Artetece w Pasażu Kultury Andromeda. W trakcie tych spotkań będziemy analizować koncepcje rodzeństwa i niepełnosprawności. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania, co to jest rodzeństwo? Jak jest rozumiane? Jakie role odgrywają miłość, wolność, inność, więź, ale także złość, bezsilność, poczucie niesprawiedliwości w relacjach z osobą niepełnosprawną?

W naszym dążeniu do dbałości o dobrostan wszystkich uczestników projektu, będziemy korzystać z różnorodnych narzędzi twórczych dostępnych w nowoczesnym teatrze. Dobierzemy je tak, aby artystyczne wyrażanie siebie było możliwe i spójne dla każdego uczestnika.

Naszym głównym celem jest stworzenie bezpiecznej i twórczej atmosfery, która pozwoli uczestnikom reflektować nad swoimi więziami w nowej perspektywie.