Historiczna podróż śladami Wilkowyj – zaproszenie na spacer z Muzeum Miejskim w Tychach

Na zbliżająca się sobotę, 25 maja, Muzeum Miejskie w Tychach przygotowało wyjątkowe wydarzenie. O godzinie 15.00 wszyscy chętni będą mieli okazję do udziału w spacerze historycznym po Wilkowyjach. Trasę oprowadzi dr Wojciech Schäffer – ceniony historyk, który pełni funkcję dyrektora Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach. Jest on również znanym badaczem historii lokalnej.

Jeśli planujecie jak spędzić sobotnie popołudnie i jesteście ciekawi historii, to taka wędrówka po dawnej wsi, która od 1951 roku jest jedną z dzielnic Tychów, może być dobrym pomysłem. Pierwsza wzmianka źródłowa o tym miejscu pochodzi z dokumentu datowanego na rok 1287.

Wspomniane źródło mówi o existencji wsi Wilkowyje już w roku 1287. To właśnie wtedy książę raciborski Mieszko postanowił przekazać darowiznę na rzecz kościoła św. Wojciecha w Mikołowie. Dar stanowił łan pola, który znajdował się na terenach dzisiejszych Wilkowyj. Choć wielu historyków uważa ten dokument za falsyfikat, to jednak dla historii wsi jest on niezwykle istotny. Dzięki niemu można bowiem stwierdzić, że wieś Wilkowyje istniała już w II połowie XIII wieku – możliwe, że nawet znacznie wcześniej.

Spacer historyczny będzie okazją do poznania najważniejszych miejsc w dawnej wsi Wilkowyje. Trasa obejmie takie punkty jak: mapa z 1860 roku przy skwerze kole Magdziorza, pocztylion, oberża rodziny Skibów, obszar wolnego sołectwa Kołodziejów, krzyż z 1910 roku, kuźnia Cichockiego, wilkowyjski tartak, budynek gminy, kościół w Wilkowyjach oraz Skwer „Wilczy Kąt”.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 15.00 i potrwa do 17.00. Miejsce zbiórki to skrzyżowanie ulic Leśnej i Szkolnej (skwer kole Magdziorza) w Tychach. Prowadzącym spacer będzie dr Wojciech Schäffer.