Publikacja Muzeum Miejskiego w Tychach nominowana do tytułu Fotograficznej Publikacji Roku

Nominowano wydany przez Muzeum Miejskie w Tychach katalog wystawy „Tyski Klub Fotograficzny KRON. Śląsk 1978–1983” do tytułu najlepszej polskiej publikacji fotograficznej 2023 roku. Książka ta znalazła się w gronie 22 najbardziej intrygujących wydawnictw z dziedziny fotografii. Tytuł Fotograficznej Publikacji Roku jest przyznawany podczas 14 edycji konkursu ogólnopolskiego, prowadzonego przez Międzynarodowy Festiwal Fotografii „Fotofestiwal” w Łodzi, Księgarnię Bookoff, Miejsce Fotografii oraz Służewiecki Dom Kultury.

„Tyski Klub Fotograficzny KRON. Śląsk 1978–1983” towarzyszył pierwszej wystawie krytycznej prezentującej twórczość Tyskiego Klubu Fotograficznego KRON, a także była pierwszą grupową ekspozycją tego klubu od czasu jego rozwiązania w 1983 roku, czyli dokładnie 40 lat temu. Za redakcję tomu odpowiadają Ewelina Lasota z Działu Fotografii Muzeum Miejskiego w Tychach i Michał Łuczak, którzy są również kuratorami wystawy. Projekt graficzny i skład książki to dzieło Joanny Jopkiewicz z Grupy Projektor.

Konkurs na „Fotograficzną Publikację Roku” skupia się na książkach, w których fotografia jest elementem centralnym. Zaliczają się tu albumy, katalogi, podręczniki teoretyczne, limitowane wydawnictwa self-publishingowe oraz ziny. Sędziowie – ekspertki i eksperci z obszaru tworzenia książek i fotografii: Franek Ammer, Olga Drenda, Nicolas Grospierre, Artur Pławski (laureat Fotograficznej Publikacji Roku 2023), Paweł Rubkiewicz, Idalia Smyczyńska i Aleksandra Żalińska (laureatka Fotograficznej Publikacji Roku 2023) – oceniają i nagradzają publikacje, które stanowią inspirację, prezentują odważne idee, perfekcyjną grafikę, doskonały druk, unikalne zdjęcia i przemyślany projekt.

Nominacje i nagrody potwierdzają odważne i innowacyjne podejście do medium jakim jest książka, będące owocem ambitnych poszukiwań jej twórców. Główna nagroda konkursu nosi nazwę: Nagroda Główna im. Krzyśka Makowskiego oraz tytuł Fotograficznej Publikacji Roku. Wręczenie nagród odbędzie się 13 czerwca 2024 roku na otwarciu Fotofestiwalu – Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi, gdzie będą prezentowane także pozostałe publikacje, które znalazły się na finałowej liście. Wystawa pokonkursowa będzie dostępna do oglądania do 23 czerwca 2024 roku.