Poprawa warunków w szpitalu przy ul. Cichej dzięki wsparciu Fundacji Ronalda McDonalda

7 maja było dniem wyjątkowym dla Szpitala Miejskiego znajdującego się przy ul. Cichej, kiedy to po raz pierwszy od dawna rodzice mogli skorzystać z pięciu nowych łóżek przeznaczonych dla nich podczas pobytu swoich dzieci w szpitalu. Te istotne udogodnienia zostały dostarczone kierowane przez Dariusza Linerta McDonald’s Polska, będącą częścią Fundacji Ronalda McDonalda.

Dariusz Linert podkreślił, że choć obecna darowizna jest skromna, to jednak stanowi ona początek wieloaspektowej współpracy między Fundacją a instytucją medyczną. Wskazał na misję „Aby rodzina mogła być razem”, która prowadzi działania Fundacji od 2002 roku. Zaznaczył również projekt Pokoi Rodzinnych Ronalda McDonalda, które mają na celu stworzenie przyjaznej przestrzeni dla dzieci hospitalizowanych oraz ich rodziców. Mimo ograniczeń infrastrukturalnych szpitala, zaproponował wspólne tworzenie tej wizji. Drugim elementem współpracy może okazać się Mobilny Ambulans Fundacji działający w ramach kampanii „NIE nowotworom u dzieci”.

Koncepcja Mobilnego Ambulansu zawiera możliwość przeprowadzania bezpłatnych badań ultrasonograficznych, co jest kluczowe w diagnostyce nowotworów u dzieci. Nowo otrzymane łóżka to praktyczna realizacja idei opieki opartej na bliskości rodziny dla dzieci walczących z chorobą, zwłaszcza że w polskich szpitalach nadal brakuje takich udogodnień.

Łóżka, które zostały przekazane szpitalowi, są wielofunkcyjne i kompaktowe, a ich składana konstrukcja nie zajmuje dużo miejsca. W ciągu dnia mogą służyć jako fotel, a wieczorem – jako wygodne miejsce do spania. Do dziś Fundacja przekazała łącznie 1384 łóżka do 93 szpitali w całej Polsce.

Prezes Zarządu i Dyrektor Szpitala dr n. med. Marek Krawczyk wyraził wdzięczność za dołączenie placówki do projektu, podkreślając jego znaczenie dla Szpitala Miejskiego w Tychach. W spotkaniu uczestniczyli także ordynator dr hab. n. med. profesor SUM Paweł Matusik, pielęgniarka oddziałowa mgr Elżbieta Piekuś oraz kierownik działu gospodarczo-technicznego Bogumiła Michalak.