W Tychach rusza modernizacja drogowej infrastruktury

Od połowy marca br. trwają prace związane z remontem uszkodzonych odcinków dróg w Tychach. Przewiduje się, że do końca tego miesiąca wybrany zostanie wykonawca, który przeprowadzi na wybranych arteriach miasta procedurę nakładania tzw. nakładek bitumicznych. Zamierzeniem Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów (MZUiM) w Tychach jest pokrycie nowym asfaltem obszaru o powierzchni około 20 000 m2.

Jacek Barański, zastępca dyrektora ds. technicznych MZUiM w Tychach, informuje, że po zimowym sezonie dokonano analizy stanu tyskich dróg i obecnie trwają prace nad ustaleniem harmonogramu działań. Według planu, priorytetem będzie rozpoczęcie prac od kluczowych tras komunikacyjnych oraz miejsc, gdzie uszkodzenia jezdni są najbardziej zaawansowane.

Zmiany nawierzchni będą widoczne m.in. na ulicach Cielmickiej i Jedności (łącznie z mostkiem), a także na ul. Sienkiewicza (od Rynku do ul. Bibliotecznej). Do większych projektów należą: renowacja ul. Boya-Żeleńskiego (od wiaduktu do granicy z Katowicami) oraz wybranych fragmentów ul. Katowickiej. Nowa warstwa asfaltu zostanie także nałożona na ulicach: Begonii, Glińczańskiej, Nowokościelnej i Ujejskiego.

Jacek Barański tłumaczy, że nakładki asfaltowe są stosowane na odcinkach, gdzie stopień uszkodzenia drogi jest na tyle zaawansowany, że pojedyncze łatanie dziur nie przyniosłoby oczekiwanego efektu. Jednakże, ta metoda jest znacznie bardziej kosztowna, dlatego konieczne jest dokładne zaplanowanie jej w budżecie.

W bieżącym roku MZUiM planuje przeznaczyć na tego typu prace co najmniej 6 milionów złotych. W 2023 roku nakładki asfaltowe zostały zastosowane w ponad 29 lokalizacjach, na odcinkach o łącznej długości 10,1 km, za kwotę 8,2 mln zł.