Eksplozja gazu w budynku mieszkalnym na ulicy Darwina: poszkodowanych 7 osób, wśród nich dwoje dzieci

Na początku kwietnia, dokładnie 1-go, doszło do dramatycznego zdarzenia. Mieszkańcy budynku wielorodzinnego na ulicy Darwina zostali zaskoczeni wybuchem gazu. W wyniku tej nieszczęśliwej sytuacji, aż 7 osób, w tym dwójka najmłodszych, doznało obrażeń. Najgorzej poszkodowany uczestnik tego zdarzenia został natychmiast przewieziony do szpitala przy użyciu śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Z miejsca tragedii zawiadomiono służby ratunkowe, które natychmiast podjęły interwencję – a było to aż 21 zastępów straży pożarnej. Na miejscu zdarzenia pracowało łącznie 58 ratowników, w tym wyspecjalizowana grupa poszukiwawczo-ratownicza z Jastrzębia-Zdroju, wyposażona w psy ratownicze.

Akcja ratunkowa trwała do późnych godzin nocnych, konkretnie do godziny 23:30. Głównym zadaniem strażaków i innych ratowników było zabezpieczenie pozostałych części budynku przed dodatkowymi uszkodzeniami, zwłaszcza okien. W działaniach uczestniczyli nie tylko strażacy, ale również pracownicy administracji budynku, ekipy techniczne oraz właściciele poszczególnych mieszkań. Kilka osób zdecydowało się przenocować w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Tychach, reszta znalazła schronienie u swojej rodziny lub znajomych.

W związku z tym zdarzeniem, ukazane zostały ważne informacje dla mieszkańców. Osoby mieszkające w klatce nr 4 zostały wezwane do pilnego kontaktu z Wydziałem Gospodarki Lokalowej przy Urzędzie Miasta Tychy (wejście od parku). Numer kontaktowy to: 32 776 30 51. Pracownicy urzędu mają za zadanie skontaktować się z osobami poszkodowanymi.

Osoby odpowiedzialne za sprawy lokalowe pomogą w załatwieniu formalności związanych m.in. ze znalezieniem lokalu zastępczego dla osób poszkodowanych w wyniku eksplozji gazu. Na miejscu będzie dostępny pracownik socjalny z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach, który udzieli informacji na temat możliwości otrzymania jednorazowego wsparcia finansowego. Zostanie zapewnione także wsparcie psychologiczne dla osób, które potrzebują takiej pomocy. Zostanie podjęta każda możliwa akcja, aby pomóc poszkodowanym.