Tychy zdobywają certyfikat Ekologicznego Partnera za udział w projekcie Elektryczne Śmieci

Podczas odbywającego się Kongresu Miast i Biznesu, Tychy zostały docenione za swoją aktywność ekologiczną. Miasto otrzymało certyfikat Ekologicznego Partnera za angaż w inicjatywie o nazwie „Elektryczne Śmieci”. Jest to projekt, który ułatwia mieszkańcom gmin bezpłatne pozbywanie się niechcianego sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego.

Projekt „Elektryczne Śmieci” skupia się na tak zwanych elektrośmieciach. Są to wszelkiego rodzaju nieużywane lub zepsute urządzenia działające na prąd bądź baterie, przykładowo sprzęt RTV i AGD, telewizory, komputery, radioodbiorniki, odtwarzacze video, płyty CD i DVD. W kategorię tę wpadają także gadżety elektroniczne, telefony komórkowe, wiertarki, energooszczędne żarówki czy świetlówki a nawet zegarki, termometry elektroniczne czy instrumenty muzyczne.

Zagadnienie elektrośmieci jest ważne ze względu na ich szkodliwość dla środowiska. Wszystkie elektroodpady zawierają substancje niebezpieczne dla natury, dlatego niezbędne jest odpowiednie pozbywanie się ich. Istnieją cztery główne sposoby na usunięcie takich odpadów:

Pierwszym z nich jest oddanie elektrośmieci do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), gdzie każdy mieszkaniec może to zrobić bez żadnych opłat. Kolejnym wyjściem jest odbiór tych odpadów przez firmę wywozową bezpośrednio spod domu lub ze śmietnika. Można również bezpłatnie zostawić zużyty sprzęt w sklepie czy hurtowni, w której nabyło się nowy. Ostatnia opcja polega na pozostawieniu małych elektroodpadów w specjalnej stacji zbiórki.