Para z Tychów oszukiwała przez Internet – łącznie około 100 osób pokrzywdzonych

W Tychach dwójka złodziei została oskarżona o ponad 100 przestępstw, które polegały na propozycjach udzielania pożyczek online bez zamierzenia wywiązywać się z warunków umowy. Ta nielegalna działalność, trwająca ponad pół roku, stała się głównym źródłem dochodu dla pare młodych przestępców. Teraz mogą oczekiwać kary więzienia do 8 lat.

Dochodzenie w tej sprawie prowadził Wydział Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Tychach pod nadzorem Prokuratury Rejonowej. Okazało się, że 27-letni mężczyzna i jego rówieśniczka, również z Tychów, oferowali internetowe pożyczki prywatne, wprowadzając w błąd swoje ofiary co do swoich prawdziwych intencji i możliwości spełnienia warunków umowy.

Ich sposób polegał na publikowaniu ofert udzielenia pożyczek w różnych grupach społecznościowych. Potencjalne ofiary, które były zainteresowane uzyskaniem pożyczki, kontaktowały się z oszustami przez komunikator internetowy i negocjowały domniemane warunki pożyczki. Pokrzywdzeni następnie udostępniali swoje dane osobowe w celu sporządzenia umowy i wpłacali pieniądze na różne konta oszustów, w kwotach od 10 do 300 złotych, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Po otrzymaniu wpłaty, sprawcy przestępstw blokowali swoje ofiary w komunikatorze i nie udzielali pożyczek, ani nie zwracali wpłaconych środków. Ta para uczyniła tę kryminalną praktykę swoim stałym źródłem dochodu.

Podczas analizy, policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą stwierdzili, że oszuści działali od stycznia do lipca 2023 roku, popełniając łącznie 102 przestępstwa. W wyniku śledztwa okazało się, że prawie 100 osób padło ofiarą tej pary, a ich nielegalne zyski wyniosły ponad 10 tysięcy złotych. Wobec sprawców tych przestępstw zostało wniesione oskarżenie, grozi im teraz kara do 8 lat pozbawienia wolności.