Krajowa Administracja Skarbowa w Podlaskiem wykryła magazyn z prawie 19 tonami nielegalnego tytoniu. Grozi za to do 5 lat więzienia

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) w Podlaskiem przeprowadziła akcję, której wynikiem było likwidacja magazynu pełnego nielegalnej produkcji tytoniowej. W obiekcie usytuowanym w jednym z rejonów gminy Pisz odkryto blisko 19 ton nieprawidłowo zgłoszonego tytoniu pozbawionego polskiej akcyzy. Gdyby ten produkt trafił na rynek, deficyt budżetu kraju mógłby dosięgnąć aż 12,5 miliona złotych.

Podkomisarz Maciej Czarnecki, pełniący obowiązki rzecznika prasowego podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej, poinformował w poniedziałek o postawieniu zarzutów z kodeksu karnego skarbowego trzem osobom zatrzymanym w związku z tą sprawą.

Służby celno-skarbowe ustaliły, że na terenie jednej z nieruchomości w gminie Pisz przechowywano nielegalną produkcję tytoniową. — Po uzyskaniu dostępu do tego miejsca, funkcjonariusze odkryli w magazynie 102 kartonowe opakowania wypełnione tytoniem, który został przetransportowany bez odpowiednich dokumentów i bez zgłoszenia w Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu, który służy do monitorowania przewozów tzw. towarów wrażliwych — wyjaśnił Czarnecki.

Całość zabezpieczonego nielegalnego towaru wynosiła niemal 19 ton. Jak oszacowała KAS, gdyby ten tytoń był sprzedany, skutkowałoby to stratą podatkową na poziomie 12,5 miliona złotych na szkodę budżetu państwa.

W toku prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Piszu śledztwa, zatrzymano trzech mężczyzn podejrzewanych o magazynowanie dużej ilości tytoniu nieopodatkowanego polskim znakiem akcyzy.