Ostrzeżenie przed zagrożeniami cyberprzestępczości ze strony Związku Banków Polskich i innych instytucji

Związek Banków Polskich, wspólnie z Bankowym Centrum Cyberbezpieczeństwa, Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Komendą Główną Policji, wydają poważne ostrzeżenie dla społeczeństwa. Chociaż przestrzeń wirtualna niesie ze sobą wiele możliwości, wiąże się także z licznymi ryzykami. Pomimo rosnącej aktywności Polaków w sieci, nie posiadamy jeszcze wystarczającej wiedzy na temat bezpieczeństwa w świecie cyfrowym. Musimy pamiętać o zachowaniu ostrożności i zdobywaniu wiedzy na temat właściwych postępowań w cyberprzestrzeni.

Przestępcy korzystają z różnych technik, aby wykorzystać naszą nieuwagę. Jedną z nich jest wysłanie prośby o wpłatę poprzez konto na platformach społecznościowych. Takie prośby mogą pochodzić z kont przejętych przez przestępców.

Jak to działa w praktyce? Przykładem może być sytuacja klientki jednego z banków, która natknęła się na bardzo interesujący post na portalu społecznościowym. Zaintrygowana treścią, chciała dowiedzieć się więcej i sprawdzić, jak może pomóc. Chciała zobaczyć szczegóły znajdujące się w linku. Po jego kliknięciu została poproszona o ponowne zalogowanie do konta na platformie społecznościowej, ponieważ materiał był przeznaczony tylko dla dorosłych. Kobieta, zmanipulowana przez przestępcę, loguje się ponownie, mimo że była już zalogowana. Tym samym ujawnia swój login i hasło. Następnie oszust podaje się za nią i wysyła prośby o kod do wpłaty innym znajomym wymienionym na jej profilu.