Policjanci z Tyskiego Wydziału Ruchu Drogowego na tropie kierowców łamiących przepisy

Działania stróżów prawa w Tychach, które miały miejsce 22 lutego skupiały się na poprawie bezpieczeństwa poruszających się po drogach, z niezwykle silnym naciskiem na eliminowanie niebezpiecznych zachowań kierowców w rejonach przejść dla pieszych. W ciągu tego jednego dnia, tyscy policjanci ujawnili aż 68 wykroczeń na drogach miasta.

Zaangażowanie mundurowych z wydziału ruchu drogowego w Tychach w akcje o nazwie „Bezpieczny pieszy” ma na celu przede wszystkim ochronę osób poruszających się po drogach na piechotę. Regularne działania mają na celu zmniejszenie liczby wypadków, w których ofiarami padają najbardziej narażeni – piesi.

Podczas czwartkowej akcji, funkcjonariusze potwierdzili, że największym zagrożeniem dla pieszych nadal pozostaje nadmierna prędkość kierowców, szczególnie w pobliżu przejść dla pieszych. Korzystając zarówno z ręcznych mierników prędkości jak i radiowozów wyposażonych w wideorejestratory, ujawnili oni aż 66 przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości. Na dodatek, ukarali dwóch kierowców, którzy nieodpowiedzialnie wyprzedzali inne pojazdy w bezpośrednim sąsiedztwie przejść dla pieszych.

Kierowcy, którzy decydują się na takie ryzykowne zachowanie, muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami. Zgodnie z kodeksem drogowym, za wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych grozi mandat w wysokości 1500 zł oraz doliczenie 15 punktów karnych.

W połowie 2021 roku wprowadzone zostały nowe regulacje prawne dotyczące obowiązków kierowców i pieszych w rejonie przejść dla pieszych. Normy te mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób przechodzących przez jezdnię – zarówno tych już znajdujących się na przejściu, jak i tych, którzy dopiero zamierzają to zrobić. Przepisy te stanowią, że kierujący pojazdem nie może wyprzedzać innego pojazdu na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim (chyba że ruch jest kierowany), ani też omijać pojazdu jadącego w tym samym kierunku, który zatrzymał się, aby ustąpić pierwszeństwa pieszym.

Kierujący pojazdem ma obowiązek zachować szczególną ostrożność podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych, musi zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych znajdujących się na przejściu oraz ustąpić im pierwszeństwa.

Policjanci z Tychów apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o przestrzeganie przepisów i zdrowy rozsądek. Bezpieczeństwo na drogach zależy bowiem od nas samych.