Decydujące starcie wojewódzkiego konkursu Silesia Incognita 2024 już w najbliższą sobotę

W Tyskiej Galerii Sportu, będącej jednym z oddziałów Muzeum Miejskiego w Tychach, dnia 24 lutego o godzinie 11.00, rozstrzygnięty zostanie konkurs Silesia Incognita 2024. Uczestnicy walczący o miano zwycięzców, pod patronatem honorowym Łukasza Kohuta – Posła do Parlamentu Europejskiego IX kadencji, mają szansę odwiedzić Parlament Europejski jako nagrodę główną.

Sprawowane przez Muzeum Miejskie w Tychach i Szkołę Podstawową nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach wojewódzkie zawody wiedzy o regionie „Silesia Incognita” dobiegają już swojej ósmej edycji. Jak wyjaśniają organizatorzy, głównym celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o historii oraz kulturze Śląska. Pragną oni również pobudzić zainteresowanie młodych ludzi historią i kulturą regionu śląskiego oraz motywować do samodzielnych poszukiwań i badań na temat lokalnego dziedzictwa. Dodatkowo, konkurs ma na celu promować nowoczesne metody prezentacji dziedzictwa regionalnego i rozwijać umiejętności młodzieży w zakresie korzystania z nowych technologii, selekcji i prezentacji informacji.

Do konkursu zaproszono uczniów szkół podstawowych (klasy VI-VIII) z całego województwa śląskiego. Komisja składająca się z historyka Michała Dzióbka, historyczki sztuki Aleksandry Gorzelik, etnolożki Klaudii Roksela i reportażystki Doroty Brauntsch wybrała najciekawsze prace poświęcone wybranym postaciom, miejscom lub wydarzeniom z historii Śląska. Honorowy patronat nad konkursem po raz piąty objął Łukasz Kohut – Poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji, a patronat merytoryczny zapewnił Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach.

W konkursie można było wziąć udział poprzez dwa etapy. Pierwszy z nich to eliminacje, które miały miejsce 24 stycznia 2024 i polegały na przygotowaniu pracy konkursowej poświęconej wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z historii Śląska. Finał konkursu odbędzie się natomiast już 24 lutego i oceniana będzie wiedza autorów 19 najlepszych prac konkursowych. Finał przyniesie nowe konkurencje, co z pewnością podniesie poziom emocji.

W sumie do konkursu zgłosiło się 19 drużyn z 13 szkół z 9 miejscowości, przygotowanych przez 11 nauczycieli, z czego 5 nauczycieli przygotowało więcej niż jedną drużynę. W finale zmierzą się uczniowie i ich nauczyciele z Bytomia, Gliwic, Gogołowej, Jastrzębia-Zdroju, Katowic, Międzyrzecza, Rybnika, Siemianowic Śląskich i Tychów. Zwycięzców poznamy już w najbliższą sobotę!