Koleje Śląskie integrują swoje pociągi z Google Maps, dla lepszej obsługi pasażerów

Przewoźnik regionalny, Koleje Śląskie, podjął współpracę z Google, umożliwiając pasażerom śledzenie swojego pociągu na mapach Google w czasie rzeczywistym. Wykorzystując technologię Global Positioning System – GPS, pasażerowie mogą teraz z łatwością znaleźć informacje o swoim połączeniu kolejowym bezpośrednio na mapach Google.

System informacji pasażerskiej zintegrowany z platformą Google oferuje szereg korzyści dla podróżnych. Nie tylko umożliwia im monitorowanie trasy swojego pociągu i kolejnych stacji zatrzymania, ale także ujawnia przewidywany rzeczywisty czas przyjazdu. Jakub Wosik, naczelnik działu komunikacji zastępczej w Kolejach Śląskich wyjaśnia: „Przełożyliśmy te wszechstronne informacje na mapy Google, które dodatkowo poszerzyły ich wartość i uniwersalne zastosowanie.”

Pasujący do tego systemu funkcji „tablica odjazdów” umożliwia pasażerom wybór konkretnego przystanku obsługiwanego przez Koleje Śląskie na Google Maps, a następnie uzyskanie pełnego zestawu informacji o swoim połączeniu. Prezes Kolei Śląskich, Patryk Świrski, ujawnia, że to innowacyjne rozwiązanie jest wdrożone od pół roku i wciąż jest rozwijane. Jednym z planowanych usprawnień jest dodanie informacji o odwołanych kursach na stronę Google Maps.

System oparty na technologii GPS okazuje się być bardziej wiarygodny i skuteczny niż inne aplikacje kolejowe dostępne na rynku, które są zależne od informacji przekazywanych przez dyżurujących pracowników ruchu. Jakub Wosik wyjaśnia: „Jeśli na przykład pociąg z Bohumina do Katowic opóźni się o 15 minut na stacji początkowej, w Katowicach pojawi się informacja, że będzie na miejscu 15 minut później. Tymczasem nasz system GPS monitoruje pociąg w czasie rzeczywistym i uczy się, biorąc pod uwagę wcześniejsze zdarzenia na danej trasie.”