Aplikuj na Nagrodę Prezydenta Miasta Tychy za Twórczość Artystyczną i Upowszechnianie Kultury

Jeśli jesteś osobą lub organizacją związaną z kulturą i działającą w Tychach, masz szansę otrzymać Nagrodę Prezydenta Miasta Tychy. Do 1 marca 2024 roku trwa proces zgłaszania kandydatów do tego prestiżowego wyróżnienia za ich wkład w rozwój i promocję kultury w mieście.

Ta nagroda może zostać przyznana zarówno osobom indywidualnym mieszkającym w Tychach, jak i podmiotom prawnym oraz innym organizacjom mającym siedzibę na terenie miasta. Możliwe jest również uhonorowanie osób lub organizacji, które choć nie są bezpośrednio powiązane z Tychami, swoją działalnością w dziedzinie sztuki i kultury przyczyniają się do promocji miasta zarówno w kraju, jak i za granicą.

Gotowy do nominowania swojego kandydata? Inicjatywę zgłoszenia może podjąć Prezydent Miasta Tychy, ale nie tylko. Może to być także instytucja kulturalna, szkoła artystyczna, twórcze związki, stowarzyszenia czy fundacje działające w sferze kultury, jak również indywidualni twórcy czy radni Rady Miasta Tychy.

Warto przypomnieć, że Nagrody prezydenta Tychów w dziedzinie kultury i sportu są wręczane od 1996 roku. Pierwszymi laureatami byli: alpinista Krzysztof Wielicki, zdobywca wszystkich 14 ponadośmiotysięcznych szczytów na Ziemi; Rafał Klimkiewicz, zwycięzca Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej oraz Anna Kasprzak, mistrzyni Europy w kick-boxingu.

W gronie nagrodzonych za osiągnięcia kulturalne znaleźli się m.in. Kamila Baar (aktorka), Mateusz Krzyżowski (pianista), Grupa Artystyczna Teatr T.C.R., AUKSO Orkiestra Kameralna, twórcy konkursu Tychy Press Photo Dominik Gajda i Marcin Zimnal czy artysta Michał Litkiv.

Ostatnio, w 2023 roku, laureatami Nagrody Prezydenta Miasta Tychy w dziedzinie kultury zostali Tomasz Wenklar i Sebastian Riedel. Dodatkowo, nagrodę Ambasadora Miasta Tychy, wprowadzoną w 2022 roku, otrzymała AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia.