Uroczyste otwarcie zmodernizowanego Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego w Szpitalu Megrez w Tychach

Dzień dzisiejszy przyniósł święto dla mieszkańców Tychów i okolic, bowiem uroczyście nastąpiło otwarcie nowo wyremontowanego Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego w miejscowym Szpitalu Megrez. Ta gruntowna przebudowa pochłonęła niemal 13 milionów złotych, ale jak podkreśla Mariola Szulc, Prezes Szpitala Megrez, przyniesie korzyści dla całej społeczności, zwłaszcza w świetle obecnej sytuacji pandemicznej.

Choć pierwszych pacjentów oddział przyjął już na początku roku, to oficjalne uruchomienie miało miejsce 15 stycznia. Podczas uroczystości, które były połączone z konferencją prasową, obecni byli przedstawiciele lokalnych władz, w tym Maciej Gramatyka, pełniący obowiązki Prezydenta Miasta Tychy.

Gramatyka podkreślał, że dzięki zmodernizowanemu oddziałowi mieszkańcy Tychów poczują się bezpieczniej. Mają świadomość, że jeśli będzie potrzeba skorzystania ze specjalistycznej pomocy medycznej, będą mogli liczyć na wsparcie profesjonalnego zespołu i nowoczesne wyposażenie. Przy okazji prezydent miasta przypomniał, że remont Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego to tylko jedno z wielu działań inwestycyjnych podejmowanych przez Szpital Megrez.

Kompletnie odnowiony oddział mieści się na dwóch piętrach tzw. Pawilonu Zakaźnego i składa się z 8 izolatek dla pacjentów. Przestrzeń przeszła ogromną metamorfozę – powstał nowy układ pomieszczeń, zainstalowano nowe instalacje elektryczne, teletechniczne, sanitarne oraz wentylacji mechanicznej. Izolatki wyposażono m.in. w łóżka Famed Nexo z nanocząstkami srebra redukującymi reprodukcję wirusów i bakterii.

Ważnym aspektem jest fakt, że każda z izolatek posiada własną toaletę, śluzę oraz specjalny system wymiany powietrza pod ciśnieniem. Dla chorych przygotowano również specjalne miejsce do spotkań z rodziną, wyposażone w komunikator umożliwiający rozmowy „przez szybę”. Wszystko to ma na celu zapewnienie jak najwyższych standardów bezpieczeństwa i komfortu dla pacjentów i personelu.

Dr n. med. Aldona Mularczyk, Ordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Szpitala Megrez podkreśla, że dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym i doświadczonej kadrze medycznej, pacjenci mogą liczyć na najwyższej jakości opiekę medyczną i szybki powrót do zdrowia.

Oddział Obserwacyjno-Zakaźny cechuje się szerokim spektrum działalności – realizuje programy lekowe oraz podejmuje się diagnostyki i leczenia wielu chorób zakaźnych. Wartość całej inwestycji wyniosła 12 mln 837 tys. zł, z czego 8 mln zł pochodziło ze środków unijnych zarządzanych przez Ministerstwo Zdrowia. Dodatkowo, warto wspomnieć o wsparciu ze strony Miasta Tychy, które przekazało ponad 4 mln zł oraz o dotacji od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie około 240 tys. zł.