Uroczyste zakończenie Roku Jerzego Nowosielskiego – koncert AUKSO i Katapetasma w Wrocławiu

Rok 2023, który Sejm RP ogłosił rokiem Jerzego Nowosielskiego, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku, został uroczyście zakończony koncertem AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy oraz Męskiego Zespołu Muzyki Cerkiewnej Katapetasma. Wydarzenie to miało miejsce w sobotę 13 stycznia 2024 roku w Impart Centrum we Wrocławiu. Tym samym, upłynął rok od 100. rocznicy urodzin artysty, która przypadła na 7 stycznia 2023 roku.

Nowosielski był twórcą projektu polichromii kościoła pw. Ducha Świętego w Tychach, jedynego obiektu sakralnego na Górnym Śląsku i jednego z nielicznych w Polsce, ozdobionego polichromiami inspirowanymi malarstwem bizantyńskim. Właśnie ten kościół stał się miejscem największej stałej wystawy prac Nowosielskiego. Unikalne projekty niektórych elementów tej polichromii są częścią kolekcji Muzeum Miejskiego w Tychach, stanowiąc nie tylko jej znaczące dopełnienie, ale również będąc jednymi z najcenniejszych jej elementów.

Twórczość artysty można podziwiać także w świątyniach na Dolnym Śląsku, takich jak katedra prawosławna pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy we Wrocławiu oraz cerkiew prawosławna pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górze. Obrazy Nowosielskiego są również częścią kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu. O jego sztuce sakralnej na Śląsku pisze Krystyna Czerni w swojej książce „Nowosielski na Śląsku. Sztuka sakralna”, która zdobyła wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego za wydarzenie muzealne roku 2022 w kategorii „publikacje książkowe”.

Czerwiec 2023 roku przyniósł unikalne wydarzenie artystyczne w kościele pw. Ducha Świętego w Tychach. AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, działająca od ponad 25 lat i będąca jedną z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie, oraz Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej Katapetasma, dziewięcioosobowy chór związany z najstarszymi tradycjami śpiewu cerkiewnego, połączyli siły. Repertuar koncertu był inspirowany postacią Jerzego Nowosielskiego i malarstwem bizantyńskim wnętrza kościoła w Tychach. Zwieńczeniem Roku Jerzego Nowosielskiego było powtórne spotkanie artystów, które miało miejsce 13 stycznia 2024 roku w Impart Centrum we Wrocławiu.