Tradycyjny Orszak Trzech Króli w Tychach powraca w roku 2024

W nadchodzącym 2024 roku, ulice Tychów znów stają się gospodarzem celebracji Orszaku Trzech Króli, której korzenie sięgają głęboko w dziedzictwo bożonarodzeniowe i kulturę. Zaplanowany na godzinę 12.45 6 stycznia, ten dynamiczny marsz rozpocznie się w pobliżu kościoła św. Marii Magdaleny, a uczestnicy będą mieli dostęp do różnorodnych akcesoriów, takich jak specjalne peleryny, flagi, korony oraz śpiewniki.

Orszak Trzech Króli to roczne wydarzenie, które przyciąga tłumy mieszkańców miasta oraz gości z innych regionów. W bieżącym roku uczestnicy mogą przenieść się w magiczną atmosferę jasełek, podkreślając symboliczny wymiar Bożego Narodzenia. Centralnym elementem jest Jezus spoczywający w żłóbku (stąd nazwa „jasełka”), co podkreśla skromność i ubóstwo Jego narodzenia oraz zachęca do zwrócenia uwagi na tych, którzy są ubodzy i potrzebują pomocy. Głównym mottem jest linia ze XVII-wiecznej kolędy „Nowy rok bieży”, która zachęca do oddawania czci Dzieciątku otoczonemu przez woła, osła, anioły i królów. W tej kolędzie wyrażona jest cała idea Orszaku Trzech Króli, a słowa „królowie jadą nz wielką gromadą” oddają atmosferę i charakter corocznych styczniowych marszów przez ulice miast.

Zaczynając od kościoła św. Marii Magdaleny, uczestnicy Orszaku Trzech Króli przemierzają kolorowe ulice Tychów, niosąc symboliczne prezenty dla Dzieciątka Jezus. W trakcie parady można zobaczyć liczne inscenizacje przygotowane przez lokalne grupy teatralne. Kluczowym punktem będą odwiedziny Świętej Rodziny w stajence, gdzie wszyscy obecni będą mogli doświadczyć momentu, w którym nowo narodzony Jezus Chrystus zostaje powitany przez trzech mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Orszak, pełen wspólnoty i radości, transportuje uczestników w czasie do biblijnej historii, ożywiając ją poprzez pomysłowe stroje, kolorowe akcesoria i emocjonujące wystąpienia uczestników. Organizatorzy zachęcają do aktywnego udziału wszystkich mieszkańców, zwłaszcza najmłodszych.

Orszak Trzech Króli w Tychach to nie tylko ważne wydarzenie religijne, ale również okazja do integracji społecznej, pielęgnowania tradycji i dzielenia się radością z okazji świąt Bożego Narodzenia. Szczegółowe informacje na temat wydarzenia można znaleźć na stronach organizatora – Miejskiego Centrum Kultury w Tychach oraz Orszaku Trzech Króli w Tychach.

W 2024 roku Orszak Trzech Króli będzie obchodzony w ponad 800 miejscowościach w Polsce i kilku poza jej granicami. Marsze będą organizowane m.in. w USA (Niles), Niemczech (Monachium i Neviges), Francji (Lissieu) oraz w Afryce, w miejscowościach takich jak Nyakinama w Rwandzie, Burhynyi w Demokratycznej Republice Konga, Esseng w Kamerunie i Lusace oraz Mansa w Zambii.