46-latek z Częstochowy przekroczył prędkość o 72 km/h i czekają go poważne konsekwencje

Podczas wtorkowego patrolu na drodze krajowej nr 1, grupa SPEED z Tychów zatrzymała 46-letniego kierowcę, który raźnie przekroczył dozwoloną prędkość o aż 72 km/h. Policjanci zastosowali wobec niego przepisy dotyczące tzw. kierowców recydywistów, gdyż nie było to pierwsze tego rodzaju wykroczenie na jego koncie. Konsekwencje, jakie grożą mężczyźnie, są poważne.

Prędkość jest kluczowym czynnikiem wpływającym na ryzyko wystąpienia wypadków drogowych oraz na skalę ich następstw. Nadmierna lub nieodpowiednio dostosowana do warunków prędkość może prowadzić do utraty kontroli nad pojazdem, a tym samym do wypadku. Ma to też istotny wpływ na stopień uszkodzeń ciała osób uczestniczących w tych tragicznych zdarzeniach.

Tyscy policjanci często sprawdzają miejsca, gdzie kierowcy mają tendencję do przekraczania prędkości. W ostatni wtorek, przed 18:00, podczas patrolowania trasy drogi krajowej nr 1, grupa SPEED zatrzymała do kontroli kierowcę Volvo. Mężczyzna jechał z prędkością 142 km/h tam, gdzie dozwolone jest jedynie 70 km/h. Z tego powodu, 46-letni mieszkaniec Częstochowy został obłożony karą w postaci mandatu na kwotę 5000 zł i 15 punktów karnych. Po tym incydencie, policjanci zastosowali przepisy odnoszące się do tzw. kierowców recydywistów, ponieważ był to kolejny raz, gdy mężczyzna znacząco przekroczył prędkość.

Co więcej, do już zgromadzonych na jego koncie 16 punktów karnych dodane zostały teraz kolejne 15 za wtorkowe przekroczenie prędkości. W związku z tym, częstochowianin musi liczyć się z możliwością skierowania na badanie psychologiczne oraz ponowne zdawanie egzaminu sprawdzającego jego umiejętności za kierownicą.

Pragniemy przypomnieć, że od 17 września 2022r. kwoty mandatów nakładanych przez policję uległy zmianie. Obecnie obowiązują przepisy dotyczące tzw. kierowców recydywistów, którzy po popełnieniu kolejnego wykroczenia z tej samej kategorii w ciągu dwóch lat muszą liczyć się z podwojeniem wartości mandatu.

W związku z powyższym, apelujemy o ostrożność i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy, że zwiększenie prędkości może utrudnić kontrolę nad pojazdem, szczególnie na mokrej lub śliskiej nawierzchni.