Firma Budimex ulepszy odcinek kolejowy Tychy – Most Wisła

Umowę modernizacji sekcji kolejowej E65 między Tychy a Mostem Wisła podpisały PKP Polskie Linie Kolejowe. Kontrakt, wart ponad 960 milionów złotych, powierzono firmie Budimex.

Przebudowa obejmie stacje i przystanki kolejowe na wyznaczonym odcinku, w tym Tychy Żwaków, Kobiór, Piasek, Pszczynę i Goczałkowice. Zostaną one doposażone w nowoczesne perony z bezpiecznymi dojściami dla osób z ograniczoną mobilnością. Projekt przewiduje również wymianę około 56 kilometrów sieci trakcyjnej i 48 kilometrów torów, a także 18 rozjazdów. W ramach prac odnowione zostaną również 17 struktur inżynieryjnych oraz 7 przejazdów kolejowo-drogowych.

W wyniku tych działań, prędkość pociągów pasażerskich na danym odcinku będzie mogła wzrosnąć do 160 km/h, a towarowych do 120 km/h. Oznacza to nie tylko szybsze połączenia, ale także zwiększone bezpieczeństwo oraz lepszą dostępność infrastruktury dla osób niepełnosprawnych.

Modernizacja odcinka Tychy – Goczałkowice (Most Wisła) na linii kolejowej nr 139 i na magistrali E65 jest częścią projektu „Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E 30 i E 65) na obszarze Śląska, etap I: linia E 65 na odcinku Tychy – Most Wisła”. Inwestycja obejmuje nie tylko prace budowlane, ale także opracowanie projektu wykonawczego i instalację urządzeń do sterowania ruchem kolejowym oraz urządzeń sieci telekomunikacyjnych, wraz z zapewnieniem usług pogwarancyjnych dla tych urządzeń.

Planowane zakończenie wszystkich prac przewidziane jest na koniec 2027 roku.