Odkrywając sztukę przestrzenną Tychów i Nowej Huty na wystawie w Galerii Huta Sztuki

Galeria Huta Sztuki, która jest częścią Ośrodka Kultury Norwida (os. Górali 5, Kraków), serdecznie zaprasza na pokaz pt. „TYCHY – NOWA HUTA. Przestrzeń dla sztuki”. Ekspozycja skupia się na sztuce plenerowej, która była obecna w miejskiej tkance Tych i Nowej Huty w dekadzie lat 70 XX wieku. Wernisaż, który wszyscy goście mogą odwiedzić bezpłatnie, odbędzie się 19 października o godzinie 18:00. Wystawa będzie dostępna dla publiczności aż do końca lutego 2024 roku. Koszt wejścia na pokaz wynosi tyle, ile regularny bilet do galerii.

W okresie lat 60. i 70. ubiegłego stulecia zarówno Tychy, jak i Nowa Huta przechodziły swój największy rozwój. Te dwa nowatorsko zaprojektowane miasta były wizją efektywności, funkcjonalności i samowystarczalności. Ich projektanci czerpali inspiracje z modernistycznej architektury, tworząc m.in. szerokie aleje i liczne tereny zielone. Podkreślanie znaczenia zdrowego miejsca do życia dla mieszkańców było dla nich równie ważne co estetyka samego miejsca.

Podczas tych przemian, wielkim wsparciem dla twórców były fabryki, przedsiębiorstwa oraz lokalne władze i stowarzyszenia artystyczne. Artystom przyznano wolną rękę w projektowaniu form przestrzennych, natomiast zakłady przemysłowe dostarczały niezbędnych materiałów i pomocy technicznej. W wyniku tych działań, całym krajem rozsiane są dzisiaj liczne, często zapomniane i tajemnicze rzeźby, których autorzy i historia powstania są nieznane.

Od kilku lat prowadzone są intensywne działania mające na celu ochronę i naukowe opracowanie tego niezwykłego dziedzictwa sztuki plenerowej z Tych i Nowej Huty. Wystawa w Galerii Huta Sztuki jest jednym z elementów tych działań, mających na celu upowszechnienie wiedzy o tym unikalnym aspekcie naszej kultury.