Zasady ruchu drogowego: Kosztowne wyprzedzanie na przejściu dla pieszych

Patrole drogówki regularnie monitorują obszary, gdzie często dochodzi do naruszenia przepisów ruchu drogowego, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. To właśnie podczas jednej z takich kontroli funkcjonariusze zatrzymali kierowcę, który nieprawidłowo wykonał manewr wyprzedzania na przejściu dla pieszych. Kierowca ten skorzystał ze swojego prawa do odmowy przyjęcia mandatu, co doprowadziło do przeniesienia sprawy do sądu.

Koniec kwietnia był okresem, w którym policjanci z oddziału ruchu drogowego komendy w Tychach przeprowadzali kontrolę prędkości i przestrzegania przepisów na ulicy Oświęcimskiej. Zauważyli wtedy jednego z kierowców jadących lewym pasem w kierunku Bierunia, który na przejściu dla pieszych wyprzedził inny samochód. Po zatrzymaniu do kontroli kierowcy volvo, funkcjonariusze nałożyli na niego mandat w wysokości 1500 złotych, zgodnie z obowiązującym tabelarium. Mimo to, 49-letni mieszkaniec Gliwic zdecydował się skorzystać z prawa do odmowy przyjęcia mandatu, co spowodowało przeniesienie sprawy do odpowiedniego zespołu w jednostce tyskiej policji. Po przeprowadzeniu czynności wyjaśniających, w tym m.in. zabezpieczenia nagrań z kamer samochodowych, całość dowodów została wysłana do sądu z wnioskiem o ukaranie kierowcy. Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych okazało się dla niego kosztowne. Sąd nałożył na niego grzywnę w wysokości 2000 złotych, koszty postępowania sądowego oraz 6-miesięczny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

W połowie 2021 roku wprowadzono zmiany w przepisach dotyczących obowiązków kierowców i pieszych na przejściach dla pieszych. Celem nowych regulacji jest zwiększenie bezpieczeństwa pieszych przekraczających jezdnię. Przepisy te surowo zabraniają wyprzedzania innych pojazdów na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim (oprócz sytuacji, gdy ruch jest kierowany), a także omijania pojazdu poruszającego się w tym samym kierunku, który zatrzymał się, aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu.

Apelujemy do wszystkich kierowców:

Zawsze zwolnij przed przejściem dla pieszych i zwracaj uwagę na okolicę. Bądź gotowy na ustąpienie pierwszeństwa pieszemu, gdy sytuacja tego wymaga.
Antycypuj zagrożenia. Jeśli widoczność przy wejściu na przejście jest ograniczona przez jakiekolwiek przeszkody, takie jak samochód, drzewo czy krzaki, zawsze zakładaj obecność pieszego, który ma pierwszeństwo.
Uważaj na przejścia dla pieszych i ich najbliższe otoczenie jako miejsca, gdzie musisz obowiązkowo ustąpić pierwszeństwo.
Wystarczy wprowadzenie tych zasad w życie, aby drogi stały się bezpieczniejsze.