XVI Tyskie Dni Literatury: Święto miłośników literatury

W dniach od 16 do 23 października, czytelnicy z całego kraju będą obchodzić święto swojej pasji – Tyskie Dni Literatury. To już szesnasta edycja tego wydarzenia, które co roku przyciąga wielu gości związanych ze światem literatury. W tym roku, poprzez przedpołudniowe spotkania dla dzieci i młodzieży oraz wieczorne wydarzenia dla dorosłych, Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach stworzy platformę do wymiany myśli i inspiracji między twórcami a odbiorcami literatury.

Otworzenie festivalu nastąpi 16 października, począwszy od porannego spotkania z Agatą Romaniuk, reporterka, socjolożka oraz założycielką grupy reporterskiej Głośniej. W godzinach wieczornych, na scenie pojawi się Magdalena Popławska, znana i ceniona aktorka teatralna i filmowa, która podzieli się swoimi wieloma pasjami i talentami.

Drugi dzień festiwalu, 17 października, rozpocznie Teatr Blaszany Bębenek z prezentacją „Zaczarowanego globusa”. Następnie odbędą się warsztaty dla bibliotekarzy i nauczycieli prowadzone przez dr Wandę Matras-Mastalerz, ekspertkę z dziedziny biblioterapii. Na zakończenie dnia odbędzie się spotkanie z autorem bestsellerów Jakubem Małeckim.

18 października, gośćmi będą Małgorzata Berwid „Ciotka Książkula” oraz Magda Umer, wybitna postać polskiej kultury i wielozdolna artystka. Następnie 19 października, Cezary Harasimowicz, jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich scenarzystów, spotka się z młodzieżą. Tego samego dnia odbędzie się spotkanie ze znaną dziennikarką telewizyjną i radiową, Jolantą Fajkowską.

Piąty dzień festiwalu, 20 października, upłynie pod znakiem spotkania z Elżbietą Stępień, autorką poruszającego powieści dotyczących problemów rodziny i alkoholizmu. Wieczorem natomiast swoją twórczość przedstawi Ziemowit Szczerek, autor charakteryzujący się unikalnym stylem pisarskim.

Ostatni dzień festiwalu to spotkanie z Grzegorzem Kasdepke, autorem literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz prelekcja Konrada Imieli, dyrektora Teatru Capitol we Wrocławiu.

Warto zauważyć, że pierwsza edycja Tyskich Dni Literatury miała miejsce 30 lat temu, w 1993 roku. Od tamtej pory festiwal gościł wiele wybitnych postaci literackiego świata, w tym Olga Tokarczuk, Jan Miodek czy Małgorzata Musierowicz.