Wykład o sile surrealizmu w Miejskiej Galerii Sztuki OBOK

Zapraszamy do ogłoszonego na 5 października spotkania w Pasażu Kultury Andromeda, które odbędzie się pod kierunkiem Katarzyny Czaple-Durskiej. Wydarzenie zatytułowane „Mężczyzna w meloniku. René Magritte” jest dedykowane twórczości belgijskiego surrealisty i rozpocznie się o godzinie 17. Zwiedzający mogą cieszyć się bezpłatnym wstępem.

Będzie można zapoznać się z dziełami, gdzie tajemnicze przedmioty zdają się być głównymi bohaterami. Obrazy są przepełnione chmurami, melonikami i innymi elementami, które nierzadko skrywają swoją prawdziwą naturę. Dodatkowo, nie zabraknie słynnych obrazów z zakochanymi o zasłoniętych twarzach.

Nawet najbardziej zwyczajne elementy, takie jak chmury, fajka czy czarny melonik mogą stać się ikonicznymi symbolami. Przykładem tej tezy jest twórczość René Magritte – jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku, który dał nowy wymiar codziennym przedmiotom za sprawą malarstwa. Jego obrazy do dzisiaj pobudzają wyobraźnię, inspirować kolejne generacje artystów, pisarzy czy grafików. Nie jest to niespodzianką – w jego twórczości dowcip, żart i ironia stanowiły więcej niż tylko estetyczną rozrywkę. Były one przede wszystkim bodźcem do poszukiwania nowych ścieżek, rozwiązywania zagadek czy nawiązywania interakcji z odbiorcą. Więcej na ten temat będzie można dowiedzieć się podczas wykładu zaplanowanego na październik.