Uroczyste otwarcie rozbudowanej części Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Tychach

W czwartek miasto Tychy świętowało inaugurację nowej przestrzeni w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym (OREW), zlokalizowanym przy ulicy Niepodległości 90. Nowa część budynku, w której wygospodarowano pomieszczenia takie jak gabinety medyczne, sale przeznaczone do rehabilitacji i obszar relaksu, stała się powodem do radości dla rodziców dorosłych osób niepełnosprawnych.

Do tej pory budynek OREW mógł zapewnić opiekę jedynie osobom niepełnosprawnym do 25. roku życia. Rodzice starszych podopiecznych od dłuższego czasu oczekiwali na rozbudowę placówki, która rozwiązałaby problem z zapewnieniem opieki dla ich dorosłych dzieci.

Dyrektor ośrodka Ewa Pawlak wyjaśniła: „Nasza instytucja od 1992 roku dostarcza wszechstronną pomoc osobom niepełnosprawnym od trzeciego do 25. roku życia. Aktualnie przyjmujemy 52 osoby z różnym stopniem niepełnosprawności. Dodatkowo, w naszym ośrodku znajdą miejsce 25 dorosłych niepełnosprawnych, którzy dotąd korzystali ze Świetlicy Terapeutycznej Stowarzyszenia mieszczącej się przy parafii św. Benedykta na ulicy Nałkowskiej. Od września będą oni pod naszą opieką w budynku przy alei Niepodległości”.

OREW w Tychach oferuje również punkt wczesnej interwencji, do którego corocznie zgłasza się około 150 dzieci w wieku od 0 do 7 lat z zaburzeniami rozwojowymi lub z podejrzeniem ich wystąpienia. Wszystkie usługi oferowane przez ośrodek są bezpłatne dla podopiecznych – instytucja utrzymuje się dzięki dotacjom celowym, które pokrywają jedynie bieżące potrzeby.

Inwestycja rozbudowy ośrodka pochłonęła ponad 12 milionów złotych.