Finałowy koncert plenerowy na placu Baczyńskiego z udziałem dwóch utalentowanych pianistów

Sezon otwartych koncertów fortepianowych, które odbywają się na placu Baczyńskiego w Tychach, osiągnie swój klimatyczny finał dzięki prezentacji muzycznych umiejętności dwóch utalentowanych i doświadczonych pianistów. Ich repertuar obejmie solo oraz duety, skoncentrowane wokół klasycznych kompozycji polskich twórców, z naciskiem na dorobek Fryderyka Chopina.

Publiczny fortepian umieszczony na placu Baczyńskiego w Tychach będzie miejscem występu Jakuba Mariańczyka i Jana Kantego Mikosza. Planowany na niedzielę, 27 sierpnia, koncert obejmie w swoim programie wybrane utwory I. Friedmana, J. Zarębskiego i M. Maszkowskiego, a także szeroki przegląd najważniejszych dzieł Chopina – w tym preludia, walce, mazurek i polonez.

Mariańczyk, absolwent katowickiej Akademii Muzycznej, jest laureatem wielu prestiżowych konkursów pianistycznych. Swoje umiejętności prezentował nie tylko na rodzimym gruncie – w Toruniu, Augustowie, Kielcach oraz podczas turnieju imienia Haliny Czerny-Stefańskiej – ale także za granicą: w Wiedniu, Belgradzie, Salzburgu, Monachium, Parkano czy Düren. W Tychach artysta pełni funkcję nauczyciela i kierownika sekcji fortepianu w lokalnej szkole muzycznej.

Mikosz, podobnie jak jego kolega, ukończył studia w katowickiej Akademii Muzycznej. Jest zapalonym kameralistą, często występującym w duecie z Justyną Bujak oraz jako członek Ipsum Trio razem z Bartłomiejem Frasiem (na skrzypcach) i Michałem Kozińskim (na wiolonczeli). Wraz z tym ostatnim zespołem zdobył Grand Prix podczas Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Atlancie w 2021 roku.

Tegoroczna edycja cyklu koncertów na placu Baczyńskiego dobiegnie końca koncertem o godzinie 17. Wydarzenie organizowane jest przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach.