Bezpieczne przemieszczanie się po mieście – nowa kampania edukacyjna w Tychach

14 sierpnia to data, kiedy to rozpoczęła się kampania edukacyjna o nazwie „Bezpiecznej drogi”, zainicjowana przez współpracę Urzędu Miasta Tychy oraz Komendy Miejskiej Policji w Tychach. Jej głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom na terenie miasta, a kierowana jest do wszystkich uczestników ruchu drogowego. Szczególny nacisk kampania kładzie na pieszych, osoby korzystające z hulajnóg elektrycznych, rowerzyści i użytkownicy innych pojazdów jak na przykład rolki czy deskorolki.

Oficjalne rozpoczęcie akcji miało miejsce o godzinie 9.30 przy ulicy Żwakowskiej, gdzie zorganizowano symulację zdarzenia drogowego. W zaaranżowanej sytuacji uczestniczył kierujący samochodem osobowym oraz osoba poruszająca się na rowerze. Celem tej symulacji była próba pokazania mieszkańcom, jak istotna jest znajomość przepisów ruchu drogowego oraz ostrożność podczas przemieszczania się po mieście.

Dane statystyczne pokazują, że mimo stabilnej liczby incydentów drogowych na terenie Tychów w ostatnich latach, zawsze warto podejmować działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa. Jak podkreślają przedstawiciele policji i prezydent miasta – każda inicjatywa w tym zakresie jest niezbędna.

Analizy wypadków pokazują, że najczęstszą przyczyną kolizji z udziałem rowerzystów lub użytkowników hulajnóg elektrycznych jest nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu przez kierowców pojazdów silnikowych. Nie mniej ważnym problemem jest brak odpowiedzialności i zdrowego rozsądku ze strony niektórych uczestników ruchu, którzy pomimo posiadania pierwszeństwa przejazdu podejmują ryzykowne decyzje. To prowadzi do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Główne hasło kampanii brzmi: „Pamiętaj! Zawsze nawet gdy masz pierwszeństwo, zachowaj ostrożność i kieruj się zdrowym rozsądkiem”.