Rozkwit Pokazowej Zagrody Żubrów w Pszczynie

Pszczyńska Pokazowa Zagroda Żubrów, pod opieką Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, dynamicznie się rozwija. Zarówno agencja, jak i kierownictwo zagrody, wkładają sporo wysiłku w jej ulepszanie. Rezultatem tych działań jest ciągły przypływ nowości, które skutecznie przyciągają zarówno stałych odwiedzających, jak i nowe osoby.

Zagroda atrakcyjnością pełni – szczególnie dla rodzin i dzieci – dzięki licznym stanowiskom edukacyjnym. Zajęcia te umożliwiają poznawanie świata natury poprzez naukę rozpoznawania drzew, tropów zwierzęcych, gadów, płazów, owadów czy roślin leczniczych. Edukacyjna podróż rozpoczyna się już na zewnątrz zagrody, gdzie dzieci i dorośli mogą dowiedzieć się poprzez zagadki, ile czasu różne rodzaje śmieci zalegają w przyrodzie. Dowiadujemy się na przykład, że do zneutralizowania przez przyrodę porzuconej gumy do żucia potrzeba pięć lat. Natomiast na rozłożenie pieluchy jednorazowej wymagane jest aż 400 lat, a plastikowej butelki – cały tysiąc lat!

Przy wejściu do zagrody znajduje się również dendrofon – interaktywna instalacja prezentująca różne dźwięki wydawane przez drewno różnych gatunków drzew. Dodatkowo dostępna jest piaskownica do skoku w dal – miejsce, gdzie można sprawdzić swoje siły i porównać je do zdolności różnych zwierząt – od pchły po sarnę.

Bez wątpienia największym magnesem Pokazowej Zagrody Żubrów są one same – żubry. Szczególnie podczas karmienia, które w okresie letnim (od marca do października) odbywa się o godzinie dziesiątej, dwunastej, czternastej i szesnastej. To właśnie wtedy te majestatyczne zwierzęta podchodzą blisko ogrodzenia i pozwalają obserwatorom na dokładne przyjrzenie się im.

Zagroda to jednak nie tylko żubry – goście mogą tu także spotkać lisy, daniele, sarny, jelenie oraz osły. Interesującym zjawiskiem są również swobodnie spacerujące pawie.

W bieżącym sezonie Zagroda obfituje w nowe gatunki roślin tworzących malownicze kompozycje. W ramach ulepszeń wprowadzono także osłonki ze suszonych roślin na metalowe słupy oświetleniowe. Dzięki temu miejsce stało się jeszcze bardziej przytulne.