Z jakich rozrywkowych atrakcji warto skorzystać będąc w Tychach?

Pojawiając się w Tychach możemy zwiedzić piękne obiekty architektury, liczne muzea, czy też tyskie browary. Znajdziemy tu jednak również sporo miejsc, które umilą czas turystom. Wybierając się na wycieczkę do Tych w pojedynkę, z rodziną lub ze znajomymi, możemy liczyć na mnóstwo atrakcji do zwiedzania, ale również i do aktywnego spędzania czasu. Gdzie można ciekawie spędzić czas w Tychach? Co robić w wolnym czasie? Jakie miejsca warto zobaczyć?

Rekreacja i rozrywka w Tychach

Wielu osobom wydaje się, że Tychy nie mają zbyt wiele do zaoferowania pod względem turystycznym. Jest to błędne myślenie, ponieważ jeśli zagłębimy się w tutejsze atrakcje turystyczne oraz możliwości aktywnego spędzania czasu, odkryjemy naprawdę wiele atrakcji dla turystów. Potwierdzić mogą to tutejsi mieszkańcy, którzy świetnie się czują w swoim mieście. Zaznaczają, że zarówno w Tychach, jak i w całym regionie śląskim jest sporo miejsc, które warto odwiedzić. Sprawdźmy więc miejsca, które zapewniają tutejszym mieszkańcom oraz turystom rozrywkę na najwyższym poziomie.

Mediateka Sala Koncertowa

Wydarzenia muzyczne w Tychach odbywają się regularnie. Publiczność może systematycznie pojawiać się w tyskiej Sali Koncertowej Mediateka. Sala koncertowa znajduje się w obiekcie wybudowanym wg projektu Atelier Loegler Architekci. W tym samym obiekcie budowlanym znajduje się również biblioteka oraz restauracja. Powierzchnia sali koncertowej to 770 m2. Sala została zaprojektowana w taki sposób, aby akustyka była naprawdę najwyższej klasy. Oprócz tego na sali można znaleźć system wideokonferencyjny, a także system pozwalający przeprowadzić projekcję filmową 3D. Na sali może przebywać publiczność w ilości 334 osób.

Teatr Mały

W mieście Tychy znajdziemy również coś ciekawego dla osób, które lubią prawdziwą i rzeczywistą sztukę. Będąc w Tychach warto odwiedzić Teatr Mały, który mieści się przy ulicy księdza kardynała Hlonda 1. Na ten moment tyski teatr nie posiada własnej grupy aktorskiej, stąd też jest on określany jako teatr impresaryjny. W budynku Teatru Małego funkcjonuje również Miejska Galeria Sztuki „Obok” oraz tutejszy Pasaż Kultury „Andromeda”. Będąc w Tychach koniecznie musimy odwiedzić Teatr Mały.

Kino w Tychach

Oglądanie filmów na wielkim ekranie filmowym jest jedną z najbardziej lubianych rozrywek przez polskie społeczeństwo. Będąc na wakacjach w innym mieście również możemy udać się na festiwal filmowy. W Tychach znajdziemy nie jedno kino, które w swoim repertuarze posiada najnowsze i najbardziej popularne filmy. Dlatego po całodniowym zwiedzaniu miasta i korzystania z tutejszych atrakcji rozrywkowo-turystycznych, warto odwiedzić tyskie kino i zrelaksować się przy długo wyczekiwanym filmie.

Galeria Sztuki Współczesnej „Tichauer Art Gallery”

Uwielbiasz dział sztuki i wielkie emocje wywołuje w Tobie ich podziwianie? A może samodzielnie wykonujesz różnego rodzaju wyroby artystyczne i po prostu pasjonujesz się nimi? Dla wszystkich zainteresowanych od poniedziałku do niedzieli otwarta jest Galeria Sztuki Współczesnej „Tichauer Art Gallery”, którą naprawdę warto odwiedzić i zapoznać się z tamtejszymi wystawami. Mieści się ona przy ulicy Browarowej 21 w Tychach.

Odpoczynek na łonie natury i relaks nad wodą

Tychy mogą poszczycić się wieloma turystami zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Osoby, które pojawią się w Tychach wiosną oraz latem, powinni odwiedzić tutejsze ośrodki turystyczne. Na pewno aktywny wypoczynek nad wodą jest pożądaną atrakcją turystyczną latem. Zarówno dorośli, jak i dzieci wręcz kochają spędzać czas w blasku słońca, na plaży i na sprzęcie wodnym. Jakie miejsca wypoczynkowe w Tychach warto odwiedzić?

Jezioro Paprocańskie

Przy okazji innych atrakcji turystyczno-rozrywkowych na terenie miasta Tychy często wspominamy o Jeziorze Paprocańskim. Teraz czas na to, aby i jemu osobiście poświęcić kilka zdań. Otóż ku zdziwieniu wielu osób, Jezioro Paprocańskie powstało w 1796 roku jako sztuczny zbiornik. Wszystko za sprawą potrzeb tutejszej Huty Paprockiej, która kiedyś funkcjonowała. Wraz z biegiem lat rola tutejszego zbiornika wodnego się zmieniała, a dzisiaj pełni on już rolę tylko i wyłącznie rekreacyjną. W okresie wiosenno-letnim można znaleźć tutaj sporo spacerowiczów, rowerzystów i osób lubiących wypoczynek przy blasku słońca.

Będąc nad Jeziorem Paprocańskim można skorzystać ze strzeżonego kąpieliska oraz plaży, wypożyczalni sprzętu wodnego, placów zabaw dla dzieci, czy też Parku Linowego. Na teren ośrodka można wejść całkowicie bezpłatnie.

Ośrodek Wodnych Sportów „MARINA”

Urlop w innym mieście lub zwiedzanie danego regionu nie musi ograniczać się do pieszych wędrówek lub do odwiedzania obiektów. Można zaczerpnąć również nieco aktywności fizycznej. A świetną okazją na zwiedzanie Tych i okolicznych krajobrazów będzie wyprawa kajakiem lub rowerkiem wodnym. Taka możliwość dla turystów jest dostępna w Ośrodku Wodnych Sportów „MARINA”.

Rekreacyjno-sportowy ośrodek znajduje się przy ulicy Parkowej 17 w Tychach, a więc w pobliżu Jeziora Paprocańskiego. Na miejscu można znaleźć nie tylko przystań kajakową, ale również nowoczesny kompleks z siłownią, szatniami, świetlicą i wieloma innymi atrakcjami dla osób aktywnych fizycznie. Lubisz aktywność fizyczną? Koniecznie zobacz „MARINĘ” na żywo i skorzystaj z tutejszych atrakcji dla turystów.

Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany

Wokół Jeziora Paprocańskiego znajdziemy kilka ośrodków wypoczynkowych oraz sportowych. Jednym z nich jest Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany, który mieści się przy ulicy Parkowej 17 w Tychach. Masz ochotę popływać na jeziorze? W takim razie możesz wypożyczyć tutaj sprzęt pływający, czy też skorzystać z otwartych boisk do koszykówki i siatkówki.

Na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany znajdziemy również plac zabaw wodny oraz kolory statek Santa Maria, co na pewno będzie sporą atrakcją dla dzieci. Podczas okresu letniego często organizowane są tutaj imprezy letnie oraz festyny. Z kolei wokół Jeziora Paprocańskiego można znaleźć liczne ścieżki rowerowe i piesze. Jak widać Tychy są przyjazne osobom, które lubią aktywność fizyczną. Zwiedzanie miasta Tychy w sposób aktywny? Jak widać to żaden problem.

Sad Miejski

Wypoczynek na łonie natury oraz bliski kontakt z naturą to jest coś co naprawdę sobie cenisz? W takim razie tyski Sam Miejski idealnie wpasuje się w Twoje oczekiwania. Od niedawna, ponieważ od 2021 roku przy ulicy Hlonda można znaleźć piękne miejsce, w którym znajdują się krzewy i drzewa. Ogród z jadalnych roślin powstał dzięki inicjatywie mieszkańców Tych, którzy wybrali właśnie ten projekt w ramach obywatelskiego budżetu. Na terenie sadu znajdziesz liczne informacje o roślinach, drzewach, krzewach i wszystkim innym, co znajduje się na terenie Sadu Miejskiego.

Zielona Oś

Tyska Zielona Oś powstała w poprzednim wieku, a dokładniej w latach 50. Jest to specjalna oś, która została zaprojektowana przez Hanne Adamczewską-Wejchert oraz Kazimierza Wejchert i to właśnie wokół niej tworzono dalszą kompozycję miasta. Na Zielonej Osi znajdziemy wiele ciekawych atrakcji, dzięki czemu jest to świetne miejsce na spacer, odpoczynek, a także na uprawianie sportu przez dorosłych i zabawę dla dzieci. Jak widać zwiedzanie Tych w sposób aktywny jest jak najbardziej możliwe.

Atrakcje turystyczne i zabawy dla dzieci

Wakacje są ulubionym okresem dla dzieci. Brak konieczności uczęszczania na zajęcia szkolne oraz możliwość ciągłego zwiedzania oraz korzystania z atrakcji dziecięcych. Miasto Tychy przygotowało dla najmłodszych mnóstwo atrakcji, dzięki którym rodzice wraz z dziećmi będą mogli spędzić czas w ciekawy sposób. Jak wiadomo dzieci nie lubią nudy, dlatego podczas wakacji w Tychach warto zapewnić im ciekawe atrakcje, zabawy i rozrywkę na najwyższym poziomie. Jakie są największe atrakcje dla dzieci w Tychach?

Park Linowy Paprocany

W mieście Tychy znajduje się Park Linowy Paprocany, który jest największym tego typu obiektem w całym regionie. Znajduje się on na ulicy SIkorskiego 110 w Tychach i jest jedną z najlepszych atrakcji turystycznych dla dzieci w Tychach.

Na terenie placu można skorzystać z aż 12 różnych tras, które mają zróżnicowany poziom trudności. Trasy są więc dostosowane do poziomu umiejętności, zwinności oraz wysportowania zgromadzonych. Najłatwiejsze i najmniejsze trasy w tutejszym parku linowym są przeznaczone dla dzieci już od 90 cm wzrostu. Oprócz tego na terenie parku można znaleźć również trasy trudniejsze, które przeznaczone są dla bardziej zaawansowanych osób. Mowa tutaj ot rasach Extreme, gdzie przeszkody są już znacznie bardziej wymagające.

Wodny Park Tychy

Z czego dzieci lubią korzystać nie tylko w okresie letnim, ale praktycznie przez cały rok? Niewątpliwie są to zabawy w wodzie i różnego rodzaju kąpieliska. W Tychach znajduje się jeden z największych i najnowocześniejszych aquaparków w całym regionie. Mieści się on przy ulicy Sikorskiego 20.

Na terenie obiektu wodnego można znaleźć brodziki i baseny dla dzieci, a także basen ze sztucznie generowaną falą oraz zjeżdżalnie. Jedną z największych atrakcji dla miłośników wody jest strefa surfingu, w której można nauczyć się i rozpocząć swoją przygodę z deską na wodzie. Oprócz tego na terenie obiektu wodnego w Tychach znajdują się również liczne strefy z zabawkami dla najmłodszych oraz nieco starszych dzieci. Dzieci na pewno będą zainteresowane wodnymi atrakcjami turystycznymi – warto więc zobaczyć pozostałe miejscowe atrakcje i pojawić się tutaj w celach turystycznych.

Centrum Nauki i Zabawy

Na terenie miasta Tychy znajduje się bardzo dobrze funkcjonujący ośrodek, który organizuje czas najmłodszym. W Centrum Nauki i Zabawy „Oki Doki” w każdym tygodniu są organizowane wycieczki dla dzieci, a także liczne wydarzenia, warsztaty, a nawet półkolonie. W okresie świąt organizowane są zarówno atrakcje dla dzieci, jak dla całych rodzin. Będąc w Tychach warto odwiedzić ten ośrodek, który mieści się przy ulicy Husarii Polskiej 28.

Park Jaworek

Szukając ciekawych atrakcji turystycznych w Tychach w okresie letnim, jak i zimowym, na pewno warto wziąć pod uwagę Park Jaworek. Jest to jedno z najbardziej zadrzewionych terenów na terenie całego miasta. To właśnie tutaj odbywają się najważniejsze imprezy sportowe oraz wydarzenia kulturalne.

Każdego dnia spacerują tutaj rodziny z dziećmi, a osoby aktywne fizycznie mogą skorzystać z tutejszego skateparku oraz drewnianych mostków. Dzieci mogą z kolei wybrać się wraz z opiekunami na plac zabaw. Warto dodać, że to miejsce jest również ciekawe turystycznie w okresie zimowym. Zimą organizuje się tutaj stok narciarski, który jest sztucznie naśnieżany, jednak i tak budzi ogromne zainteresowanie lokalnej społeczności oraz turystów. Ten park naprawdę warto zobaczyć, ponieważ jest uznawany za ostoję tutejszej społeczności.

Wydarzenia kulturalne i rozrywkowe w Tychach

Na całym Śląsku praktycznie każdego miesiąca odbywają się wydarzenia kulturalne oraz imprezy rozrywkowe i sportowe. Podobnie jest w Tychach, gdzie mieszkańcy i turyści mogą korzystać z licznych imprez organizowanych przez władze miasta, ale również i podmioty prywatne. Na jakie imprezy rozrywkowe i wydarzenia kulturalne w mieście mogą liczyć tyszanie oraz turyści?

Święta Miasta Tychy

W Tychach władze miasta co roku organizują Święta Miasta Tychy. Podczas tych dni Tyszanie mogą w swoim okręgu gościć liczne gwiazdy ze sceny muzycznej. Mowa tutaj zarówno o gwiazdach z Polski, jak i z całego świata. Podczas Dni Miasta Tychy organizowane są również zabawy dla dzieci, konkursy i atrakcje rozrywkowe dla dorosłych. Każdego roku program imprezy miejskiej wygląda nieco inaczej, jednak zawsze odbywa się ona w okresie letnim.

Industriada, a więc promowanie dziedzictwa przemysłowego

W Polsce, a dokładniej na Górnym Śląsku bardzo popularnym corocznym wydarzeniem jest Industriada. Jest to tzw. święto Szlaku Zabytków Techniki. Co roku odbywa się ono na Górnym Śląsku i jest jedynym tego typu Festiwalem w tej części Europy. Podczas trwania Industriady można m.in. zwiedzać liczne obiekty zabytkowe, czy też korzystać z bezpłatnych koncertów, warsztatów, pokazów, wystaw i konkursów.

Na Industriadzie pojawiają się nie tylko fani dziedzictwa przemysłowego, ale przede wszystkim całe rodziny, które chcą dowiedzieć się ciekawostek z wcześniejszych lat i zobaczyć jak kiedyś wszystko funkcjonowało. Imprezy organizowane są co roku, a turyści z każdym kolejnym rokiem dopisują coraz bardziej. Warto więc sprawdzić, czy akurat teraz nie trwa Industriada lub podczas naszego pobytu na Górnym Śląsku. Na pewno warto pojawić się tam osobiście i zobaczyć całe dziedzictwo przemysłowe na własne oczy.

Pozostałe rozrywkowe atrakcje w Tychach

Zastanawiasz się co robić w Tychach? Jeśli zwiedziliście już najpiękniejsze atrakcje w Tychach i w okolicy, warto skorzystać z atrakcji i miejsc zapewniających rozrywkę.

Sale zabaw

Wycieczka do Tych z dziećmi wcale nie musi zakończyć się na zwiedzaniu tutejszych zabytków i spacerowaniu po mieście. Wraz z dziećmi można udać się nad Jezioro Paprocańskie lub odwiedzić sale zabaw dla dzieci. Place zabaw znajdują się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. W kilku częściach miasta Tychy można odnaleźć sale, które są przeznaczone do organizowania imprez dla dzieci, a rodzice mogą również zostawić swoje pociechy pod opiekę.

Tyskie parki i skwery

Mogłoby się wydawać, że Tychy to raczej miasto ciężkich zabudowań i trudno tutaj o zieleń i obszary z naturą. Jednak nie do końca jest to prawda, ponieważ na terenie miasta znajdziemy liczne parki i skwery, które przez cały rok cieszą się sporym zainteresowaniem mieszkańców i turystów.

Jednym z ciekawszych miejsc zielonych w mieście na pewno jest park nad Jeziorem Paprocańskim. Oprócz tego warto udać się do Parku Miejskiego przy Urzędzie, na Promenadę znajdującą się przy ulicy Darwina, czy też też do Parku Łabędziego, który mieści się przy Wojewódzkim Szpitalu. Zieleni w Tychach nie brakuje, przez co wielbiciele wypoczynku pośród natury lub relaksu w blasku słońca na ławce w parku na pewno nie będą mogli narzekać.

Lodowisko

Stricte sportów zimowych w samych Tychach raczej nie sposób uprawiać. Jednak w okresie zimowym jak najbardziej można skorzystać z tutejszych lodowisk. Jedno z nich mieści się przy ulicy Brzozowej 2, a więc na terenie Miejskiego Ośrodku Sportu i Rekreacji w Tychach. Jest to lodowisko sezonowe, więc na co dzień nie posiada żadnego zadaszenia. Zimą jest tutaj jednak sporo osób, które lubią spędzać aktywnie czas na lodowisku. W okresie zimowym jest ono czynne każdego dnia. Podczas pobytu zimą w Tychach w celach turystycznych na pewno warto odwiedzić tyskie lodowisko.

Restauracje i lokale gastronomiczne

Zwiedzając Tychy prędzej czy później wpadniemy na pomysł, aby spożyć tutaj posiłek. Warto wybrać restauracje oferujące regionalną kuchnię. Oczywiście w mieście znajdziemy wiele lokali gastronomicznych, które oferują różnorodne potrawy i dania. Możemy odwiedzić tutejsze lokale gastronomiczne podczas spaceru po mieście, które w jakiś sposób nas przyciągną bądź też pierw sprawdzić opinie o lokalu w internecie i dopiero potem wybrać konkretną restaurację w Tychach.

Rowerem przez Tychy i okolice

Trasy rowerowe w Tychach są dosyć dobrze rozbudowane. Bez problemu na rowerze jesteśmy w stanie dotrzeć do najważniejszych i najciekawszych zakątków tego miasta. Oczywiście rowerem przedostaniemy się także do okolicznych lasów, gdzie mieszczą się leśne ścieżki rowerowe. Gdy tylko dopisuje pogoda, to warto wziąć ze sobą rower i udać się na wycieczkę rowerową po Tychach.

Podczas zwiedzania na pewno będzie co podziwiać, a dzięki rowerowi uda nam się dojechać w miejsca, gdzie samochodem byśmy nie wjechali. Zwiedzanie Tych rowerem to coś, na co na pewno warto poświęcić dzień lub chociaż kilka godzin podczas przyjazdu w ten region. Zabytki w Tychach są na każdym kroku, a dzięki rowerowi zwiedzimy nie tylko najważniejsze atrakcje miasta, ale poznamy również mniej znane zakamarki.

Zwiedzanie Tych oraz korzystanie z atrakcji rozrywkowych i turystycznych

Tychy bez wątpienia wiedzą jak przyciągnąć turystów do swojego miasta. Turyści, którzy chcą zwiedzić Śląsk oraz zwiedzić tutejsze atrakcje na pewno powinni pojawić się w tym mieście. Nie dość, że będą mogli odwiedzić unikalne muzea, kościoły, czy też zachwycić się niepowtarzalną architekturą, to przede wszystkim będą mogli miło spędzić i wypocząć w okresie wiosenno-letnim oraz jesienno-zimowym. Planując wyjazd na Śląsk nie można pominąć Tych, ponieważ w Tychach naprawdę jest co zwiedzić i co zobaczyć.