Jakie atrakcje turystyczne warto zobaczyć i zwiedzić w Tychach?

Będąc na Górnym Śląsku w celach turystycznych naprawdę warto zatrzymać się w Tychach. Miasto oraz tutejsze okolice mają całkiem sporo do zaoferowania. Szczególnie jeśli chodzi o zabytkowe budowle oraz muzea, których tutaj nie brakuje. Oprócz tego Tychy znane są również z browarnictwa. Mnogość atrakcji turystycznych, które można zobaczyć oraz zwiedzić w Tychach sprawia, że każdy znajdzie coś dla Ciebie. Począwszy od pięknej architektury, po zabytkowe i nowoczesne kościoły, a na licznych muzeach i dobrach kulturalnych kończąc. O wszystkich atrakcjach turystycznych, które warto zobaczyć w Tychach można przeczytać w dalszej części artykułu turystycznego.

Zabytkowe miejsca w Tychach, którymi warto się zainteresować

Na Śląsku Tychy są jednym z większych miast. Jednak nie wszystkim kojarzy się ono z atrakcjami turystycznymi i ogólną turystyką. No może część osób kojarzy, że znajduje się tutaj kilka Browarów i to właśnie stąd pochodzi piwo Tyskie. Zagłębiając się jednak w tutejszy region odkryjemy, że Tychy mają naprawdę wiele do zaoferowania pod kątem turystycznym. Zabytki, pomniki, miejscowa architektura, czy też kościoły – w Tychach naprawdę jest co zwiedzać. Tym wpisem postaramy się udowodnić, że w Tychach naprawdę warto się pojawić. Przejdźmy więc do atrakcji, którymi koniecznie warto zainteresować się w Tychach.

Urbanistyczne koncepcje i dzieła architektury

Miasto Tychy jest idealnym miejscem dla wszystkich osób, które doceniają architekturę okresu powojennego. To właśnie w tym mieście od 1950 roku zaczęto tworzyć kolejne nowe osiedla i obiekty, które idealnie wpisywały się w tamtejszy styl architektoniczny. Stąd też idąc ulicami miasta Tychy można zauważyć piękne style architektoniczne – od zabytkowych obiektów socrealizmu po zabytkowe dzieła postmodernizmu. Wystarczy kilka godzin, aby podczas spaceru po mieście poznać wszystkie wyjątkowe budowle wykonane właśnie w tamtych latach.

Warto dodać, że w mieście można przejść się specjalnym szlakiem miejskim „Od socrealizmu do postmodernizmu”, na którego trasie znajdują się 23 obiekty. Przy każdym obiekcie znajduje się także tabliczka informacyjna, aby dokładniej można było zaznajomić się z historią całego obiektu. Wielu turystów jest zachwyconych widokiem tyskiej architektury na żywo.

Osiedle A – zabytkowe miejsce w Tychach

Teren należący do Osiedla A w Tychach składa się z wielu historycznych detali architektonicznych, które ciężko zaobserwować gdziekolwiek indziej. Obecnie w niewielu miejscach można podziwiać liczne arkady, attyki oraz kolumnady. W dawnych czasach to tutaj właśnie były najważniejsze miejsca w całej okolicy, dlatego teren ten jest tak wyjątkowy.

Jednym z ważniejszych punktów Osiedla A jest plac świętej Anny, który kiedyś nosił nazwę Józefa Stalina. Dla wielu osób to właśnie ten plac jest wręcz perełką powojennej architektury w stylu socrealistycznym. Zobaczyć możemy tutaj również fontannę oraz piękne rzeźby.

Obiekt Młyna Zbożowego

Przy ulicy Starokościelnej 32 w Tychach znajduje się budynek Młyna Zbożowego. Oficjalnie budowę młyna zakończono w 1910 roku i na tamte czasy był to najnowocześniejszy młyn w mieście, ponieważ był on na parę, a nie jak inne młyny – na wodę. Pierwszymi właścicielami obiektu byli Jan i Wiktor Drob. Po zakończeniu II wojny światowej młyn trafił w ręce państwa, jednak obecnie budynek należy do osoby prywatnej. Podczas spaceru ulicami Tych ten budynek niewątpliwie robi wrażenie na przechodniach i warto zobaczyć go osobiście.

Mural upamiętniający Ryszarda Riedla

Nie tak dawno, ponieważ 4 września 2021 roku odkryto mural Ryszarda Riedla. Znajduje się on na jednej ze ścian elewacyjnych budynku wielorodzinnego, w którym mieszkał znany wokalista. Mural znajduje się przy ulicy Filaretów 14 w Tychach i został on stworzony poprzez inspirację zdjęciem wykonanym przez Macieja Kuszelę. Na muralu znajduje się również motto adekwatne do całego projektu, które brzmi „Zawsze warto być człowiekiem”. Za mural Ryszarda Riedla odpowiada pracownia Czary-Mury. To jedna z atrakcji w Tychach, która ostatnio wzbudza sporo emocji.

Rzeźba Chłopcy z gęsią

Na terenie miasta Tychy znajdują się także piękne rzeźby. Jedną z nich jest rzeźba, której autorem jest Augustyn Dyrda oraz Tadeusz Głoda. Jest to rzeźba o nazwie „Chłopcy z gęsią”. Liczy ona już wiele lat, ponieważ powstała ona dokładnie w 1956 roku. Do dzisiaj znajduje się ona na skrzyżowaniu ulic Budowlanych i Batorego. Symbolika rzeźby ma kluczowe znaczenie dla tego regionu, gdyż przypomina o charakterze wiejskim, który niegdyś tutaj dominował. Warto dodać, że rzeźba w 2010 roku doczekała się odnowienia, którego dokonał Augustyn Dyrda.

Zwiedzanie Muzeów w Tychach

Muzea od zawsze są częścią atrakcji turystycznych każdej miejscowości. Pozwalają one niejednokrotnie cofnąć się do przeszłości, poznać historię, kulturę i obyczaje życia w poprzednich latach. W Tychach można odwiedzić m.in. Muzeum Maszyn Biurowych, tyskie Muzeum Miejskie, Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak w Tychach, czy też muzeum browarów.

Muzeum Maszyn Biurowych

Na terenie całej Polski znajdziemy tylko jedno Muzeum Maszyn Biurowych. I mieści się ono właśnie w Tychach. Niejedna osoba będzie zaskoczona, gdy przekona się jak funkcjonowały biura lata temu. Na terenie tyskiego Muzeum znajdziemy wyjątkową kolekcję maszyn biurowych. W kolekcji można wyróżnić m.in. maszyny do pisania, maszyny do liczenia oraz wiele innych zabytkowych urządzeń biurowych. Ze względu na unikalność Muzeum Maszyn Biurowych w Tychach istnieje spore prawdopodobieństwo, że już niedługo znajdzie ono swoje miejsce na Szlaku Zabytków Techniki. Niewątpliwie to jedno z najciekawszych muzeów na Śląsku.

Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak w Tychach

Tutejsze muzeum nowoczesnej sztuki zostało założone w 2013 roku, a założycielem jest oczywiście Henryk Jan Dominiak. Obiekt znajduje się przy ulicy Żwakowskiej 8/66, a sama placówka często określana jest jako najmniejsze muzeum świata. Jeśli chodzi o powierzchnię ekspozycji, to zajmuje ona 6,15 m2. Wewnątrz muzeum znajdziemy cztery działy, do których zalicza się Dział malarstwa, grafiki i rysunku, Dział ceramiki i rzeźby, Dział broni białej oraz Dział weksylologii, symboliki, emblematyki, falerystyki i heraldyki. Muzeum jest nadzorowane oraz podległe Ministerstwu Dziedzictwa Narodowego i Kultury.

Miejskie Muzeum

W listopadzie 2004 roku postanowiono utworzyć Miejskie Muzeum. Oficjalnie już w 2005 roku pojawiła się tutaj pierwsza wystawa o nazwie „Sto lat z życia miasta. Tyszanie i Tychy w XX wieku”. Początkowo siedziba muzeum znajdowała się w obiektach należących do Tyskich Browarów Książęcych. Na ten moment muzeum znajduje się na placu Wolności 1, a dokładniej w obiekcie Starego Magistratu.

Jednym z oddziałów miejskiego muzeum jest chociażby oddział sportowy, który mieści się na Miejskim Stadionie w Tychach. Dokładniej mówiąc jest tam Tyska Galeria Sportu. Warto dodać, że muzeum jest zaangażowane także w działalność wydawniczą, a co więcej, na terenie muzeum prowadzone są lekcje muzealne oraz inne ciekawe zajęcia. Pracownicy muzeum są zaangażowani także w organizację wycieczek edukacyjnych, gier terenowych, czy też inne cykle zajęć dla dzieci i uczniów podczas wakacji i zimowych ferii.

Zwiedzanie tyskich kościołów

Nie tylko chrześcijanie doceniają możliwość zwiedzania kościołów. Obiekty kościelne wzbudzają sporo emocji również u osób, które na co dzień interesują się architekturą. Stąd też tyskie kościoły warto zobaczyć i zwiedzić, a możliwości jest sporo, ponieważ kościoły w tym mieście znajdują się praktycznie w każdym zakątku miasta.

Kościół świętej Marii Magdaleny w Tychach

Na terenie miasta Tychy znajdziemy wiele zabytkowych kościołów. Najstarszym z nich jest Kościół świętej Marii Magdaleny, który mieści się przy ulicy księdza Konstantego Damrota 62. Datuje się, że prace przy budowie kościoła rozpoczęto w 1780 roku. Budowę świątyni ukończono po dwóch latach, kiedy to otrzymała ona również święcenia.

Budynek kościoła pochodzący z XVIII wieku robi naprawdę ogromne wrażenie. Turyści mogą podziwiać wąską wieżę, która mieści się po jego zachodniej stronie. Wieża wykończona jest dachem hełmowym, na którym znajduje się jeszcze latarnia. Smaczków architektonicznych z tamtych lat znajdziemy na kościele wiele więcej, dlatego warto udać się w to miejsce, zwiedzić kościół w całej okazałości i osobiście przyjrzeć się kościołowi świętej Marii Magdaleny w Tychach. Szczególnie, że jest to najstarszy kościół w mieście.

Kościół Ducha Świętego w Tychach

Mieszczący się przy ulicy Myśliwskiej 43 w Tychach kościół Ducha Świętego jest stosunkowo młody. Powstał pod koniec lat 80. zeszłego wieku. Dokładnie prace przy budowie kościoła zakończono już w 1982 roku i wtedy też kościół został oficjalnie poświęcony. Rok później zakończyła się budowa dzwonnicy, która do dzisiaj stoi obok. Kościół powstał wg projektu Stanisława Niemczyka.

Ciekawym tematem wokół tyskiego kościoła Ducha Świętego jest jego architektura. Otóż wyjątkowa bryła kościoła ma symbolizować namiot, który niegdyś był pierwszą świątynią wybranego ludu. Oprócz tego we wnętrzu kościoła można znaleźć liczne dodatki architektoniczne, które mają wymiar symboliczny. Mowa m.in. o ścianach krużganków i posadzce, gdzie znajdują się ukryte symboliki krzyża. W zasadzie wnętrze kościoła zdominowane jest właśnie przez motyw krzyża, który można znaleźć również na oknach, ogrodzeniu kościoła i na drzwiach.

Browary w Tychach – obiekty, które warto odwiedzić

Nie tylko fani piwa i napojów alkoholowych będą zafascynowani działalnością tyskich browarów. Obiekty browarnicze mają sporą przeszłość historyczną, przez co zarówno ich działalność, jak i sam wygląd obiektów browarniczych są godzien zobaczenia ich na żywo. Jakie miejsca browarnicze warto odwiedzić w Tychach?

Browar Książęcy

Uwielbiasz polskie piwo Tyskie? Jest ono znane na całym świecie. I to właśnie tutaj od stuleci jest właśnie produkowane piwo Tyskie. Browar Książęcy na dzień dzisiejszy należy do Kompanii Piwowarskiej S.A. Jest to jeden z największych browarów w Polsce. Obiekt browaru oficjalnie powstał w 1629 roku. Obiekt mieści się na ulicy Mikołowskiej 5 w Tychach. Warto osobiście przybyć na miejsce, zobaczyć jak produkowane jest znane na całym świecie piwo Tyskie oraz zwiedzić tutejszy Browar Książęcy od środka.

Browar Obywatelski

Myśląc o Tychach wielu osobom od razu na myśl przychodzą tutejsze browary. Nic dziwnego, ponieważ ta okolica od lat słynie właśnie z produkcji piw. Szczególnym miejscem jest Browar Obywatelski, który od dawna znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki. Przez wielu jest uważany za jeden z piękniejszych, jak nie najpiękniejszy obiekt poindustrialny w Europie.

Osoby chcące się napić wyśmienitego piwa, a także zobaczyć jak powstaje piwo, powinni udać się na ulicę Browarową 7 w Tychach, ponieważ to właśnie tutaj mieści się Browar Obywatelski. Na miejscu znajdziemy również restaurację.

Tyska architektura widziana oczami turystów

Kto z nas nie lubi zawiesić oka na pięknych budowlach podczas spaceru? Idąc ulicami miasta Tychy będziemy mieli naprawdę sporo okazji do tego, aby zatrzymać się i podziwiać tutejsze obiekty budowlane oraz zabytkowe miejsca z piękną architekturą. Sprawdźmy więc jakie atrakcje architektoniczne czekają na turystów w Tychach.

Zameczek Myśliwski Promnice

Zabytkowy Zameczek Myśliwski mieści się nieopodal Jeziora Paprocańskiego. Został wybudowany w 1861 roku i jest związany z rodem Hochbergów. W tamtych czasach spełniał on rolę miejsca, z którego polowali książęta von Hochberg, kiedy to w tutejszych puszczach było naprawdę dużo różnej zwierzyny i ptactwa.

Będąc na miejscu na pewno w oczy rzuci się nam pruski mur, który jest wręcz charakterystyczną częścią architektoniczną tutejszego Zameczku. Na terenie Zameczka znajdziemy także sporo jeleni, a piękna figurka świętego Huberta, która znajduje się na dziedzińcu, pełni rolę patrona myśliwych. Jest to jedna z tych atrakcji, które koniecznie warto zobaczyć w Tychach.

Zespół Pałacowo-Parkowy – pierwszy murowany budynek w Tychach

Obiekt przy ulicy Katowickiej 2 wybudowano już w 1685 roku. Na tamte czasy był to pierwszy obiekt, który wymurowano na terenie miasta Tychy. Na początku spełniał on rolę myśliwskiej rezydencji. W okresie 1769-1775 dokonano renowacji obiektu oraz jego przebudowy. Wraz z biegiem lat budynek przestał pełnić reprezentacyjne funkcje pałacu. W dalszych latach istniał pełnił rolę urzędu leśnego, a park, który znajduje się wokół obiektu jeszcze pod koniec XIX wieku zaczął pełnić funkcję rekreacyjną. Wtedy też powstała tam koncertowa muszla oraz inne atrakcje dla turystów. Obiekt przechodzi na ten moment kolejny etap odrestaurowania, które rozpoczęło się w 2014 roku. Warto dodać, że park znajdujący się wokół obiektu jest uznawany na pomnik przyrody i taki też ma status.

Stara Poczta w Tychach

Listonosze od dawien dawna sprawowali swoje obowiązki i dostarczali odbiorcom listy od adresatów. W Tychach już w 1899 roku powstał budynek pocztowy. W tamtym czasie był on niezbędny, aby tamtejsi pocztarze mogli rzetelnie wykonywać swoje obowiązki. Dziś w budynku Starej Poczty przy ulicy Kościuszki 24 w Tychach mieści się restauracja i hotel. To jeden z piękniejszych zabytkowych tyskich budynków, które przetrwały do dziś.

Liczne mozaiki w Tychach – to warto zobaczyć

Będąc w Tychach po raz pierwszy można się zdziwić, gdy podczas spaceru lub podróżowania samochodem zobaczymy liczne mozaiki. Jedna z nich mieści się przy ulicy Hlonda, a dokładniej na jednej ze ścian budynku Teatru Małego. Mozaika oczywiście nie jest przypadkowa. Pokazuje ona modernistyczne miasto, gdyż przyglądając się bliżej odkryjemy wysokie budynki, czy też ulice i ścieżki.

Tego typu mozaik w Tychach jest znacznie więcej. Znajdują się one również m.in. przy szkole podstawowej nr 18, Tyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, III Liceum Ogólnokształcącym, siedzibie filii MBP, Zakładzie Elektroniki Górniczej, czy też w byłym Chełmku.

Zabytkowa Huta Paprocka

Obiekty, gdzie obecnie mieści się restauracja Huta Paprocka, niegdyś były ważną częścią przemysłu w całym regionie. Budynki przy ulicy Nad Jeziorem 44 w Tychach powstały w 1703 roku i były początkowo użytkowane jako kuźnia żelaza. Założona została przez barona z Pszczyny Baltazara Promnica. Obiekty po starej kuźni żelaza nie tak dawno zostały odrestaurowane i można tam dziś znaleźć smaczne potrawy w restauracji Huta Paprocka.

Te części miasta Tychy i tutejsze obiekty warto odwiedzić i zobaczyć

W każdej miejscowości znajdują się ważne dla lokalnej społeczności miejsca. Dla Tyszan niewątpliwie jest to miejski rynek oraz postawione na terenie miasta pomniki oddające hołd oraz dla osób zasłużonych. Sprawdźmy więc jakie tego typu miejsca warto odwiedzić w Tychach.

Rynek miasta Tychy

Tutejszy rynek niewątpliwie jest na ten moment wizytówką miasta. Całkiem niedawno w centrum rynku pojawiła się piękna fontanna, która zawiera także rzeźby wydr. W okresie letnim wzbudza ono spore zainteresowanie szczególnie wśród dzieci. Nieopodal rynku można także zauważyć kościół świętej Marii Magdaleny, który jest najstarszym tego typu obiektem w Tychach. Jest to budowla barokowa, która dodaje uroku całej okolicy.

Warto zaznaczyć, wokół tyskiego rynku nie sposób zauważyć zabytkowych kamienic. Po prostu ich tutaj nie ma. Zamiast tego znajdują się dwupiętrowe mieszkalne bloki, które wybudowano w latach 60. poprzedniego wieku. Wewnątrz budynków wokół rynku w Tychach znajdują się zarówno lokale mieszkalne, jak i punkty usługowe.

Wydry – piękna fontanna w środku miasta

Na tyskim Rynku znajdziemy nie tylko piękne i zabytkowe obiekty architektoniczne do zwiedzania. Można tutaj także zatrzymać się przy Wydrach, a więc miejscowej fontannie. Na Rynku w Tychach mieści się ona od 2008 roku. Została zaprojektowana przez Wojciecha Klasę, a sam projekt jest pewnego rodzaju nawiązaniem do stawów, które kiedyś znajdowały się właśnie w miejscu obecnego Rynku. Będąc w Tychach naprawdę warto odwiedzić to miejsce, pojawić się na tyskim rynku i zobaczyć piękną fontannę osobiście.

Pomnik Zesłańców Sybiru

Osoby, które choć trochę interesują się historią lub po prostu chcą oddać hołd poległym mogą udać się na skrzyżowanie ulic Armii Krajowej i Sikorskiego, gdzie znajduje się pomnik Zesłańców Sybiru. W pobliżu znajduje się również rondo o tej samej nazwie, a więc imienia Zesłańców Sybiru. Pomnik powstał w 2008 roku, aby upamiętnić wszystkich Zesłańców. Wyjątkowy pomnik powstał z projektu rzeźbiarza Tomasza Wenklara z Tych.

Tychy z roku na rok przyciągają coraz większe ilości turystów. Grono robi się coraz szersze, ponieważ różnorodność i mnogość atrakcji turystycznych również się zwiększa. Od dłuższego czasu miasto Tychy wymienia się jako jedne z najlepszych pod względem turystycznym w kontekście całego Śląska. Szukasz więc ciekawych miejsc do zobaczenia i zwiedzania na Śląsku? Postaw na Tychy, postaw na ciekawe i rozmaite atrakcje turystyczne. Wykorzystaj wolny czas i zarezerwuj noclegi w Tychach, aby móc odkryć wszystkie zakamarki tego miasta.

Co jeszcze warto zobaczyć w Tychach?

Jak możemy zauważyć, Tychy mają naprawdę dużo do zaoferowania pod kątem turystycznym. Jednak muzea, kościoły i miejscowa architektura to nie wszystko, co jest warto zobaczenia w Tychach. Sprawdźmy więc pozostałe atrakcje turystyczne, którymi również warto się zainteresować w momencie, gdy będziemy chcieli odwiedzić miasto Tychy i zobaczyć je własnymi oczyma.

Lampa Górnicza

Przy ulicy Biskupa Burschego w Tychach można znaleźć lampę górniczą, która jest kopią lampy, która niegdyś została postawiona na Osiedlu A, aby podkreślić przeznaczenie tamtejszych terenów. Obecnie przy ulicy Burschego znajduje się replika lampy, która została wykonana w skali 1:10. Mierzy ona 4,80 m, a jej dokładna waga to 720 kg. Dodajmy, że zwiedzając Tychy będziemy mogli zobaczyć lampę górniczą również po zmroku, gdyż zapala się w niej wewnętrzne światło w momencie, gdy uruchamiają się lampy uliczne.

Niedźwiadki

W Tychach możemy spotkać wiele pomników i pięknych rzeźb. Jednak tyskie niedźwiadki są na swój sposób wyjątkowe. Dlaczego? Ponieważ początkowo miał być jeden niedźwiadek, jednak Augustyn Dyrda wykonał trzy projekty wstępne. Spodobały się one na tyle, że zamawiający Kazimierz Wejchert postanowił zrealizować wszystkie projekty. A dzisiaj to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w Tychach, którą warto zobaczyć.

Trzy niedźwiadki znajdują się w tyskim parku w pobliżu osiedli B, C i E. Wraz z biegiem czasu park, w którym znajdują się niedźwiadki zaczęto określać jako Park Niedźwiadków. Powstały one w latach 60. XX wieku i do dzisiaj są atrakcją tamtejszej okolicy. Warto dodać, że w 2009 roku przeszły one renowację.

Rubinowy zegar słoneczny

Szukając nietypowych atrakcji turystycznych w Polsce, na pewno zegar słoneczny w Tychach może się do nich zaliczać. Rubinowy zegar słoneczny jest jedną z bardziej nietypowych atrakcji w całej okolicy. Raczej w niewielu miejscach w Polsce można spotkać takie rzeczy. Autorzy zegara, którymi są Henryk Jak Dominiak oraz doktor Lucjan pajdzik z Uniwersytetu w Oksfordzie zadbali nie tylko o piękny wygląd zegara i jego wpływ na turystykę w Tychach, ale również o jego niebywałą rolę dydaktyczną. Do dzisiaj wiele osób zwiedza to miejsce i jest zaciekawione właśnie tym zegarem.

Tarcza zegara jest dosyć duża i ma średnicę dwóch metrów. Ze względu na jej unikalny wygląd i kształt, tarcza została wykonana z trzech różnych typów granitu. Inne elementy wykonane są ze stali nierdzewnej, z kolei godziny, które pokazywane są przez słońce, wykonano z rubinów gwiaździstych.

Zwiedzanie zabytków i atrakcji turystycznych w Tychach

Po zapoznaniu się z niniejszym artykułem turystycznym na pewno wiemy, że warto pojawić się w tej części Śląska. Przewodnik turystyczny po Tychach to niewątpliwie pomocne informacje dla osób, które chcą przyjechać na wycieczkę w tym regionie i po prostu odwiedzić najciekawsze miejsca w Tychach. Miejmy nadzieję, że i turystom to miasto spodoba się równie mocno, co nam podczas pisania tego artykułu.