Kara od UOKiK dla czterech firm utrzymujących porządek

W latach 2015-2018 w Tychach odbył się przetarg, który miał wyłonić firmę dbającą o porządek w okresie letnim oraz o utrzymywanie czystości zimą. W przetargu wzięło udział aż pięć firm, jednak okazało się, że wybór zwycięzcy nie był do końca sprawiedliwy. O co chodzi?

Pięć firm biorących udział w przetargu

Bios-Ekos z Nowego Chechła, Eko Ogród z Tychów, An-Eko z Tychów, Master Odpady i Energia z Tychów oraz V&T z Tarnowskich Gór wzięły udział w przetargu, który w latach 2015-2018 odbył się na „Utrzymanie zimowe i oczyszczanie dróg poziomie, a także utrzymanie czystości latem”.

Po latach okazało się, że firmy przystępujące do przetargu były w zmowie. Firmy, które złożyły najniższą ofertę specjalnie nie dostarczyły odpowiednich dokumentów, aby miasto było zmuszone wybrać ofertę droższą. Z tego powodu Urząd Ochrony Klienta i Konsumenta przyjrzał się całej sprawie.

W wyniku dochodzenia ukarano cztery firmy, które brały udział w przetargu. Łącznie ukarano ich grzywną w wysokości 1,2 miliona złotych. Jedna z firm nie została ukarana, ponieważ postanowiła ona działać w porozumieniu i przedstawić niepodważalne dowody w sprawie. Z tego powodu udało się jej uniknąć kar grzywny i dodatkowych sankcji w ramach programu łagodzenia kar.