Coraz gorszy stan powietrza w Tychach

Okres zimowy powoli się rozpoczyna. Wraz z nim pogarszają się warunki pogodowe, co sprawia, że mieszkańcy coraz częściej korzystają z opału. Niestety w związku z tym bardzo drastycznie pogarsza się również stan powietrza w Tychach. Jak na ten moment wyglądają miejskie wskaźniki zanieczyszczenia powietrza?

Smog utrudnia życie mieszkańcom Tych

W tym roku sytuacja pod względem czystości powietrza w okresie zimowym raczej nie będzie wyglądać lepiej niż w zeszłym. Już teraz większość wskaźników, które mierzą zanieczyszczenie powietrza w mieście wskazuje, że przekroczenia pyłu PM 2,5 od norm sięgają już nawet po 500%. I jest to w okresie porannym.

Przypomnijmy, że badane przekroczenia pyłu PM 2,5 są bardzo niebezpieczne dla życia człowieka. Szkodliwa substancja odpowiada m.in. za powstawanie raka gardła i krtani. Narażone na jego działanie są przede wszystkim osoby starsze i dzieci, a także kobiety w ciąży. Z tego względu zaleca się, aby osoby młodsze i starsze oraz kobiety ciężarne raczej unikały przebywania na powietrzu o dużym zanieczyszczeniu.

Czy jest nadzieja na poprawę powietrza w Tychach?

Na ten moment jeśli chodzi o całe miasto, to średnio przekroczenia pyły względem norm sięgają około 300%. Niestety, ale są również miejsca, gdzie te bezpieczne wartości są przekroczone nawet o 500% lub więcej. Mowa tutaj m.in. o ulicach Narcyzów, Wroniej oraz Jedności. Czy mieszkańcy mogą liczyć na to, że sytuacja w mieście oraz całym regionie ulegnie poprawie w najbliższym czasie?

Niestety, ale pod względem smogu i zanieczyszczenia powietrza, praktycznie cała południowa Polska ma jeszcze sporo do wykonania. W celu poprawy stanu powietrza nie wystarczy zamontować czujników pomiarowych. Na pewno wymiana starych pieców, którymi ogrzewane są domy mogą przyczynić się do zmiany stanu zanieczyszczenia powietrza. Wydaje się jednak, że lokalne władze powinny zrobić w tym temacie znacznie więcej. Miejmy nadzieję, że już niedługo się to naprawdę zmieni i będziemy mogli cieszyć się znacznie czystszym powietrzem na Śląsku i w całej południowej Polsce.