Rozpoczęto budowę stacji, które będą ważyć samochodowy w ruchu drogowym

Na terenie miasta Tychy w najbliższym czasie powstanie minimum 5 stacji, które będą w stanie przeprowadzić pomiar wagowy poruszających się po jezdni pojazdów. Nowoczesne stacje pomiaru będą dodatkowo zintegrowane z ITS, a więc Inteligentnym Systemem Zarządzania i Sterowania Ruchem.

ITS w Tychach

Władze Tych od dłuższego czasu dokładają wszelkich starań, aby poprawić bezpieczeństwo i organizację ruchu drogowego w mieście. Wdrożenie Inteligentnego Systemu Zarządzania i Sterowania Ruchem niewątpliwie znacząco przełoży się na bezpieczeństwo ruchu publicznego. System ITS to oczywiście szereg nowoczesnych zastosowań teleinformatycznych, ale również i rozwiązań drogowych. Jednym z takich rozwiązań, które zostaną wprowadzone na terenie miasta Tychy są WIMy, a więc stacje ważenia pojazdów w ruchu.

Stacje ważenia pojazdów w ruchu

Na temat budowanych w Tychach stacji ważenia pojazdów w ruchu wypowiedział się m.in. Arkadiusz Bąk, a więc zastępca dyrektora MZUiM ds. realizacji inwestycji. W swojej wypowiedzi podkreśla on, że nowoczesne stacje w dłuższej perspektywie poprawią znacząco stan tyskich dróg. Jak zaznacza, na terenie miasta porusza się sporo samochodów, które są znacznie przeciążone.

Kontrola takich pojazdów w dotychczasowy sposób byłaby zarówno bardzo czasochłonna, jak i kosztowna. Z kolei nowoczesne stacje ważenia pojazdów w ruchu pozwolą znacznie usprawnić ten proces. Co więcej, sama obecność takich stacji sprawi, że kierowcy będą znacznie bardziej przestrzegali wymogów i ograniczeń wagowych, ponieważ będą obawiali się pomiarów. Dzięki temu miejskie drogi nie będą ulegały tak szybkiej i dotkliwej degradacji, jak miało to miejsce do tej pory.

W Tychach powstanie 5 nowych stacji ważenia pojazdów w ruchu

Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Tychach poinformował, że w najbliższym czasie na terenie miasta powstanie aż 5 nowoczesnych stacji ważenia pojazdów w ruchu. Obecnie trwają już intensywne prace nad trzema stacjami. Budowa kolejnych dwóch ma rozpocząć się jeszcze w listopadzie tego roku. Z powodu budowy nowych stacji planowane są także zmiany w organizacji ruchu drogowym na terenie miasta. Władze zaznaczają jednak, że prace zostały zaplanowane w taki sposób, aby kluczowe etapy prac wykonać jeszcze przed zimą, aby nie utrudniać ruchu drogowego kierowcom podczas nadchodzącego okresu zimowego.

Zaznaczmy, że całkowite wdrożenie, uruchomienie oraz kalibracja systemu ITS na terenie miasta Tychy będą miały miejsce w III lub IV kwartale 2022 roku. Dopiero wtedy kierowcy będą mogli dostrzec wszystkie korzyści, które wynikają z tego nowoczesnego systemu. Przypomnijmy, że koszt inwestycji związanej z systemem ITS opiewa na kwotę mniej więcej 118 mln zł. W południowej części Polski inwestycje na tak dużą skalę są ostatnio normą. Przykładem może być m.in. nowoczesny dworzec w Lublinie, który również ma powstać w II połowie 2022 roku.