Podwyżki w każdej dziedzinie życia

Rok 2020 wraz z pandemią przyniósł również podwyżki cen w wielu obszarach życia. Za utrzymanie domu, dziś płacimy o niemal 6 procent więcej, niż jeszcze rok temu. Według badań firmy HRE Investments przez ostatnie 12 miesięcy koszty bieżących opłat, ogrzewania, wyposażenia domu, itp. znacznie wzrosły.

Jakie ceny zwiększyły się najbardziej?

Eksperci obliczyli, że we wrześniu zeszłego roku przeciętna rodzina w Polsce wydawała na utrzymanie domu 963 zł, co stanowi o 54 zł więcej niż w roku 2018. Tym razem opłaty wzrosły aż o 5,9 procent. Najbardziej podrożał wywóz śmieci, to aż połowa więcej niż rok wcześniej. Dla porównania, średnia w UE wynosi podwyżkę i około 6-7 procent. Drugie miejsce należy do opłaty za energię elektryczną. W 2020 roku stanowiła ona aż o 12 procent więcej niż w 2019. Droższa jest też woda i kanalizacja oraz czynsze.

Sondaże wskazują także na kolejne podwyżki w roku 2021. W wyniku wzrostu poziomu opodatkowania oraz zmian w prawie, wiele produktów i usług będzie mieć większą cenę. Są to m.in.: alkohole, słodkie napoje oraz te z kofeiną, papierosy, wieprzowina, owoce i paliwo. Ma pojawić się również podatek od plastiku, który spowoduje wzrost cen wielu towarów.