Dyspensa od niedzielnej Mszy św. w Katowicach

Metropolita katowicki, abp Wiktor Skowrc już w marcu, gdy pandemia dopiero przybierała na sile, wprowadził dyspensę od niedzielnych Mszy św. Już wtedy mówił też, że będzie ona prolongowana i będzie obowiązywała aż do momentu odwołania. Zachęcał również do uczestniczenia wiernych w Mszach św. transmitowanych przez środki masowego przekazu lub internet.

Metropolita katowicki powiedział, że każda osoba, która martwi się o swoje zdrowie ma prawo skorzystać z dyspensy. Teraz obowiązuje ona dla osób starszych, tych z objawami choroby oraz wszystkich, którzy martwią się tym, że zarażą się wirusem. Abp Wiktor Skworc zachęca, aby uczestniczyć w mszy transmitowanej w telewizji, radiu lub internecie oraz aby zastosować Komunię św. Duchową lub żal doskonały, podczas braku możliwości przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania.

Zasady reżimu sanitarnego w kościołach

Obecnie w kościołach obowiązuje limit osób, który wynosi 1 osobę na 7m kwadratowych. Wszystko zależy więc od wielkości budynku. Uczestniczących w nabożeństwie obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa oraz zachowanie odstępów. Dotyczy to także osób, które przebywają przed świątynią.