To już rok Wieży Kontroli Lotów w Pyrzowicach

20 października 2020 minął rok, odkąd wieża kontroli lotów w Pyrzowicach rozpoczęła funkcjonowanie. Jest to najwyższa tego typu wieża w całym kraju. Jest również jedną z najnowocześniejszych w Europie budowli, służących do kontroli ruchu lotniczego. W Pyrzowicach nazywają ją ,,Królową”. W budowę wieży zainwestowała Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, a zrealizowała ją firma Budimex SA.

Rok temu, w październiku, bardzo hucznie świętowano otwarcie nowej wieży kontroli lotów w Pyrzowicach. Kontrolerzy rozpoczęli pracę w budynku dopiero w listopadzie, jednak oficjalna data otwarcia przypada na październik, ponieważ właśnie w tym miesiącu wypada dzień kontrolera lotniczego.

Najwyższa wieża w Polsce

Wieża kontroli lotów w Pyrzowicach ma 46 metrów wysokości i jest najwyższą taką budowlą w Polsce. Porównując wysokość do pięter, ma ich ona 15. Co ciekawe, na tym nie koniec rekordów, bo wieża w Pyrzowicach ma też najwyżej położoną (41m) salę dla kontrolerów. Pomieszczenie operacyjne posiada nowoczesne systemy, które mają zapewnić bezpieczeństwo w przestrzeni powietrznej. Jest to m.in. system PansaUTM, służący do zarządzania ruchem dronów. W wieży pracują kontrolerzy wieżowi, zbliżeń oraz obszaru.

Wieża jest wyposażona w udogodnienia dla pracowników

Budynek posiada także pomieszczenia socjalne dla pracowników, czyli pokoje wypoczynkowe z kuchnią i siłownią. Wszystko dlatego, że kontroler pracuje maksymalnie 7,5h, jednak po 5,5h musi zrobić obligatoryjną przerwę.