Mural Zofii Nałkowskiej w Tychach

Na budynku przy ul. Św. Benedykta w Tychach powstał niezwykły mural. Przedstawia on Zofię Nałkowską siedzącą na ławce pod drzewem. Autorami dzieła są Marta Piróg-Helińska oraz Marek Grela. Mural odsłonięto 10 października.

Autorzy podkreślają, że inspiracją do jego stworzenia była fotografia Zofii Nałkowskiej siedzącej na ławce. Zależało im na tym, aby pisarka znajdowała się przy pięknym i kwitnącym drzewie wiśniowym, w towarzystwie dmuchawców i krzewów. Miejsce, w którym umieszczone jest dzieło, nie jest wybrane przypadkowo. Ulica nosi bowiem nazwę Zofii Nałkowskiej. Mural tworzono już od 24 sierpnia, a prace zakończyły się wraz z końcem września. Uroczyste odsłonięcie miało miejsce 10 października. Pomysł tego szczególnego malunku bardzo spodobał się Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie.

Wybitna autorka

Zofia Nałkowska jest znana przede wszystkim z dwóch utworów: ,,Granica” oraz ,,Medaliony”. Tej drugiej już się w szkole nie czyta, a pierwsza jest lekturą fakultatywną. Dlatego wiele osób ubolewa nad faktem, że Nałkowska jest jedną z wybitnych autorek, której tekstów się nie czyta. Wiele osób zna autorkę także z salonu literackiego, który prowadziła. Wielokrotnie wspominali o nim: Witold Gombrowicz, Tadeusz Bereza czy Jan Kott. Postać Zofii Nałkowskiej oraz jej dzieła można poznać bliżej podczas specjalnej wystawy w filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach.