Wprowadzenie nowatorskich rozwiązań w Szpitalu Megrez: Odnowione Oddziały i pierwsza w Polsce dźwiękosfera

W Szpitalu Megrez w Tychach miała miejsce uroczystość zakończenia remontu dwóch kluczowych oddziałów zabiegowych – Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej oraz Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narządu Ruchu. Całkowity koszt tej inwestycji przekroczył 24 miliony złotych, co czyni ją jednym z najważniejszych projektów realizowanych przez szpital w ostatnich latach. Dzięki temu pacjenci otrzymali dostęp do nowoczesnych i komfortowych warunków pobytu. Na terenie jednego z wyremontowanych oddziałów powstała pierwsza w kraju dźwiękosfera. Zakończenie prac budowlanych na oddziałach wiązało się także z finalizacją modernizacji instalacji CO na terenie całego bloku leczniczego i łóżkowego.

Szpital Megrez jest instytucją, która stale stawia na rozwój i wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań. W ciągu ostatnich miesięcy placówka otworzyła odnowiony Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, wznowiła działalność Oddziału Neurologii oraz zakończyła gruntowny remont dwóch wcześniej wspomnianych oddziałów. Te działania mają na celu podniesienie jakości opieki medycznej dla mieszkańców miasta i okolic.

Według Marioli Szulc, Prezes Szpitala Megrez, zakończenie remontu tych dwóch oddziałów to ważny moment dla placówki. W planach na przyszłość są kolejne inwestycje, w tym uruchomienie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w miejsce obecnej Izby Przyjęć, remont innych oddziałów oraz modernizacja lub budowa nowego bloku operacyjnego. Realizacja tych ambitnych planów będzie możliwa dzięki zapewnieniu odpowiednich źródeł finansowania.

Remont trwał 1,5 roku. Jego całkowita wartość wyniosła 24,069 mln zł, z czego na ten cel z budżetu miasta Tychy – właściciela spółki Megrez – przeznaczono 23,739 mln zł. Resztę kosztów pokrył szpital ze swoich środków własnych. Jak stwierdził Maciej Gramatyka, Prezydent Tychów, te inwestycje to odpowiedź na pytanie mieszkańców o to, na co idą ich podatki płatne w Tychach. Według niego, remonty oddziałów w szpitalu to jedno z najważniejszych kierunków inwestycyjnych miasta, które do tej pory zainwestowało już ponad 100 mln złotych w placówkę.

Jednym z odnowionych oddziałów jest Oddział Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narządu Ruchu, który otrzymał zupełnie nowe oblicze. To właśnie tu trafiają pacjenci po wypadkach komunikacyjnych, z urazami takimi jak złamania czy pęknięcia, a także osoby cierpiące na osteoporozę czy inne zwyrodnienia narządu ruchu.

Na tym oddziale powstała pierwsza w Polsce dźwiękosfera – specjalna instalacja dźwiękowa składająca się z głośników zamontowanych w każdej sali chorych oraz innych pomieszczeniach oddziału. Dzięki niej pacjenci mogą słuchać kojących dźwięków, które mają pozytywny wpływ na ich samopoczucie. Dźwiękosfera to nie jest jednak zwykły radiowęzeł – to generatywne kombinacje dźwięków, tworzone za pomocą specjalnego algorytmu.

Drugi odnowiony oddział to Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. Specjaliści tego oddziału realizują wiele różnych operacji, m.in. operacje jelit, wątroby, żołądka, trzustki oraz wiele innych zabiegów. Po generalnym remoncie oddział został wyposażony w nowoczesne sale, każda z nich wyposażona jest w wygodne, elektrycznie sterowane łóżka oraz oddzielną łazienkę.

W ciągu ostatnich trzech lat Szpital Megrez zrealizował szereg inwestycji mających na celu podniesienie jakości usług medycznych i komfortu pobytu pacjentów. W 2021 roku otwarto zmodernizowany Oddział Ginekologiczno-Położniczy, Porodówkę oraz Oddział Neonatologiczny. W tym samym roku zainstalowano także wielką myjkę do dezynfekcji sprzętu szpitalnego oraz zakupiono wiele urządzeń medycznych, takich jak aparaty do tlenoterapii czy kardiomonitory. W 2022 roku zakończono termomodernizację budynku szpitala, a na jego dachu umieszczono neon, dzięki któremu budynek jest jeszcze lepiej widoczny z daleka.