Tychy po raz trzeci uczestniczą w Święcie Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej: Trzy unikalne wycieczki czekają na mieszkańców

W tym roku, Tychy będą uczestniczyły w Święcie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii już po raz trzeci. Wydarzenie to zostało zaplanowane na dni 28-30 czerwca. Na tę szczególną okazję przygotowano trzy unikalne wycieczki, które pozwolą mieszkańcom oraz gościom miasta odkryć jego historię i kulturę.

Pierwsza propozycja, zatytułowana „Odczarujmy wielką płytę”, odbędzie się w sobotę, 29 czerwca, rozpoczynając się o godzinie 10:00. Anna Syska, znawczyni architektury, oprowadzi uczestników po osiedlach wybudowanych w latach 70. i 80. XX wieku, udzielając informacji na temat historii ich budowy, uwarunkowań projektowych, a także specyfiki tychowskich osiedli. Spacer ma na celu przekazanie wartościowych informacji na temat architektury w interesujący i anegdotyczny sposób.

Druga atrakcja to wyjątkowy przejazd „Trolejbusem z bluesem”, który odbędzie się 30 czerwca. Tychy to jedno z trzech miast w Polsce, w którym jeżdżą trolejbusy, a specjalnie na Święto Metropolii GZM uruchomiony zostanie kurs, który umożliwi podróżowanie po Tychach przy dźwiękach muzyki na żywo i opowieści o Ryśku Riedlu. W programie zaplanowano także spotkania z osobami współpracującymi z Ryśkiem Riedlem i znanymi mu z lat młodości.

Trzecia propozycja to wycieczka „Rowerem od socrealizmu do postmodernizmu”, która rozpocznie się w niedzielę, 30 czerwca, o godzinie 9:30. Ta gra miejska pozwoli uczestnikom na samodzielne poznanie Tychów, odkrywanie jego tajemnic podczas rozwiązywania zadań w punktach kontrolnych na trasie szlaku. Impreza ma na celu nie tylko aktywność fizyczną, ale również edukację historyczną i architektoniczną.