Koleje Śląskie wprowadzają system limitowania miejsc na przewóz rowerów

Od soboty 22 czerwca, Koleje Śląskie uruchamiają system ograniczania liczby miejsc przeznaczonych do przewozu rowerów. Bilety umożliwiające podróż z rowerem wybranym pociągiem będą dostępne do kupienia dwa tygodnie przed planowanym wyjazdem, co oznacza, że pierwsze takie bilety można będzie nabyć już od 9 czerwca.

Informacje udzielone przez Koleje Śląskie wskazują, że liczba biletów na przewóz rowerów będzie równa ilości miejsc przeznaczonych dla rowerów w danym pociągu. Dodatkowo, przewoźnik umożliwi nabycie biletu u obsługi konduktorskiej. Ta jednak może odmówić przewozu roweru, jeśli warunki bezpieczeństwa nie pozwolą na to – na przykład w sytuacji dużej frekwencji pasażerów.

Wszystkie z ponad 460 codziennie kursujących pociągów Kolei Śląskich na terenie województwa śląskiego są wyposażone w specjalną strefę dla rowerów, która posiada od 4 do 14 miejsc. Dodatkowo, regionalny przewoźnik wprowadził również Velo Cug, czyli pociąg z miejsce na aż 36 jednośladów, specjalnie zaprojektowany z myślą o rowerowych wyprawach.

W przeszłości, bilet umożliwiający przewóz roweru nie gwarantował faktycznie możliwości podróży z jednośladem. Jak mówi wiceprezes Kolei Śląskich ds. handlowych, Tomasz Niedziela, w sezonie rowerowym zdarzały się sytuacje, kiedy obsługa konduktorska musiała odmówić pasażerowi wejścia do pociągu z rowerem z powodu zachowania bezpieczeństwa, pomimo posiadania przez niego odpowiedniego biletu. Dzięki nowemu systemowi limitowania miejsc takie problemy będą już jednak należeć do przeszłości.

Nowy system limitowania miejsc na przewóz rowerów wejdzie w życie 22 czerwca, natomiast na prośbę rowerzystów bilety będzie można nabywać już od 9 czerwca. Bilet jednorazowy na transport jednośladu, kosztujący 8,40 zł, będzie dostępny do zakupienia w wszystkich punktach sprzedaży Kolei Śląskich. Jak dodaje rzecznik prasowy Kolei Śląskich, Bartłomiej Wnuk, elastyczność podróżowania z rowerem jest ceniona przez pasażerów, dlatego w wyjątkowych sytuacjach będzie można przewieźć rower nawet po przekroczeniu limitu miejsc. W takiej sytuacji bilet na przewóz roweru będzie można jednak nabyć jedynie u obsługi konduktorskiej bezpośrednio przed podróżą, pod warunkiem, że przewóz roweru nie zagraża bezpieczeństwu.

Wszystkie najnowsze informacje na temat przewozu rowerów są dostępne na stronie internetowej Kolei Śląskich w zakładce „Dla podróżnych”.

Przed rozpoczęciem podróży, posiadacze sieciowego biletu miesięcznego na przewóz roweru muszą zgłosić się do drużyny konduktorskiej. Ta wskaże miejsce umożliwiające bezpieczny transport jednośladu lub może odmówić przewozu w przypadku dużej frekwencji pasażerów.

Odpowiadając na potrzeby rowerzystów, od 9 czerwca pociąg Velo Cug będzie kursował nie tylko w weekendy, ale również w dni robocze. Pociągi z Katowic będą odjeżdżać o godzinach 8:07 i 13:42, a na stację Wisła Głębce dotrą odpowiednio o godz. 10:01 i 15:35. Podróż powrotna z Wisły Głębce o godz. 10:27 i 16:40 z dojazdem na dworzec w Katowicach o godz. 12:30 i 18:34 – informuje Tomasz Niedziela. Wszystkie połączenia obsługiwane przez Velo Cug można znaleźć w liniowym rozkładzie na stronie internetowej Kolei Śląskich.