Dramatyczna walka z żywiołem w domu parafialnym przy ul. ks. Tischnera

W dniu 3 czerwca, operator dyżurny straży pożarnej, odebrał niepokojące zgłoszenie dotyczące wybuchu ognia na poddaszu domu parafialnego zlokalizowanego przy miejscowej parafii świętej bł. Karoliny, znajdującej się przy ulicy ks. Tischnera. Już podczas dojazdu na miejsce zdarzenia, strażacy byli świadkami intensywnego dymu unoszącego się nad budynkiem.

Gdy jednostka straży pożarnej dotarła na miejsce, dowodzący działaniami ratowniczymi poprosił drogą radiową o wsparcie dodatkowych sił i środków. W odpowiedzi na ten apel, na pomoc ruszyły zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Katowicach, JRG Mikołów oraz Ochotniczej Straży Pożarnej Lędziny. Z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa na terenie działań, zadysponowany został też patrol Straży Miejskiej z Tychów. Przed przybyciem strażaków, z zagrożonego budynku, udało się ewakuować około 30 osób.

Ze względu na lokalizację ognia, który pojawił się pod pokryciem dachu, strażacy zdecydowali się na użycie specjalistycznych urządzeń gasząco-tnących. Po kilku minutach dowodzenia, całość działań przejął Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Tychach – brygadier Wojciech Rapka.

Podczas walki z żywiołem, oprócz operacji prowadzonych z kosza drabiny mechanicznej czy użycia podnośnika hydraulicznego, strażacy musieli także działać od środka budynku. Na miejscu pracowały również grupy operacyjne Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach oraz Komendy Miejskiej PSP w Tychach. Na szczęście, nikt z obecnych na miejscu zdarzenia nie doznał obrażeń. Dzięki sprawnemu działaniu osób mieszkańców domu parafialnego oraz szybkiej reakcji strażaków, udało się zredukować straty i ocalić cenne mienie.

W trakcie prac porządkowych po oddaniu walki z płomieniami, strażacy przystąpili do częściowej rozbiórki spalonych elementów konstrukcji, kontrolując jednocześnie stan obiektu za pomocą kamer termowizyjnych. O godzinie 18 sytuacja została ostatecznie opanowana, natomiast o godzinie 21:15 działania straży pożarnej zostały zakończone.