Tychy wyruszają w rywalizację o miano Rowerowej Stolicy Polski!

Mieszkańcy Tychów już 1 czerwca włączą się do walki o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Będą konkurować z reprezentantami innych miast o tę prestiżową nagrodę. Aby wziąć udział w rywalizacji, nie trzeba być profesjonalnym sportowcem – wystarczy korzystać z roweru dla zdrowia, rozrywki lub jako środka transportu.

Inicjatywa ta została zapoczątkowana przez Bydgoszcz w 2019 roku. Tyszanie aktywnie uczestniczyli w poprzednich edycjach tego wydarzenia. W 2023 roku, podczas całego miesiąca czerwca, przejechali łącznie 142 039,30 km na rowerach i zdobyli 1153 punkty. To zadecydowało o zajęciu przez nich trzeciego miejsca na Śląsku i dwudziestego piątego na terenie całego kraju.

Hasło tegorocznej edycji brzmi „Zabłyśnij na trasie”. Organizatorzy chcą zachęcić mieszkańców Tychów do aktywnego wykorzystania rowerów, jednocześnie przypominając o konieczności korzystania z kasków i elementów odblaskowych. Szczególne uwagi poświęcają kwestii oświetlenia, które jest obligatoryjnym elementem wyposażenia roweru.

Są trzy główne imprezy, w których można zdobyć dodatkowe kilometry i punkty do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski za pomocą aplikacji Aktywne Miasta:

1 czerwca – Inauguracja Rowerowej Stolicy Polski, 165 Nocny Rajd Rowerowy na Dzień Dziecka
16 czerwca – XXVI Święto Roweru i V Ogólnopolski Zlot Rowerów Składanych na Placu pod Żyrafą
23 czerwca – 166 Nocny Rajd Rowerowy na Dzień Ojca
30 czerwca – Gra Miejska „Rowerem od socrealizmu do postmodernizmu” pod przewodnictwem KTK Gronie w ramach święta Kierunek GZM

Jedną z najciekawszych tras rowerowych w Tychach jest Tyska Pętla Rowerowa. Trasa ta ma 27 km długości i pozwala na zapoznanie się z historią miasta i jego zabytkami. W czerwcu tego roku, planowane są osiem wycieczek po tej pętli. Każdy wtorek i czwartek to okazja do jej odkrycia lub ponownego przejechania.

Zapisy na start o godzinie 17:00 przy napisie TYCHY przy Urzędzie Miasta. Meta o godzinie 20:00 przy tym samym miejscu. Na uczestników czeka niespodzianka.