Tychy: trzecia odsłona udziału w Święcie Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej i wyjątkowe atrakcje krajoznawcze

W dniach 29-30 czerwca, Tychy po raz kolejny, a dokładnie trzeci, wezmą udział w uroczystościach Święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W tym roku obchody będą zbiegały się z siódmą rocznicą powstania GZM. Z tej okazji, dla odwiedzających przygotowano trzy niepowtarzalne, turystyczne wyprawy.

Pierwsza z nich, pod nazwą „Odczarujmy wielką płytę”, startuje 26 czerwca o godzinie 10. Prowadzić ją będzie Anna Syska, która poprowadzi uczestników na spacer po architekturze tyskich osiedli z lat 70-tych i 80-tych XX wieku. Dzięki temu wydarzeniu będzie możliwe zgłębienie historii powstania tzw. wielkiej płyty oraz dowiedzenie się, jakie warunki miały wpływ na projektowanie i budowę osiedli. Spacer nie będzie jedynie rozrywką – to okazja do zdobycia cennych informacji i poznania lokalnej specyfiki. Trasa rozpoczyna się na Placu Konstytucji, a kończy przy Kościele pw. Ducha Świętego na ulicy Myśliwskiej.

Następna wycieczka to podróż Trolejbusem z bluesem. Unikalność tej atrakcji wynika z faktu, że Tychy są jednym z trzech miast w Polsce, gdzie trolejbusy są nadal w eksploatacji. Podczas jazdy uczestnicy będą mogli słuchać muzyki na żywo oraz dowiedzieć się więcej o Ryśku Riedlu, który przez wiele lat był związany z tym miastem. We wnętrzu trolejbusu będą prezentowane zdjęcia, a także grafiki związane z twórczością artysty. Przejazd będzie okraszony opowieściami o Ryśku Riedlu, które opowie autor książek o nim – Marcin Sitko. Do tego wszystkiego doda się jeszcze muzyczny klimat za sprawą Macieja Lipiny – muzyka i aktora, który wciela się w postać Ryszarda Riedel w spektaklu „Skazany na Bluesa”.

Podróże planowane są na cztery różne godziny: od 10:00 do 11:30, od 12:00 do 13:30, od 14:00 do 15:30 oraz od 16:00 do 17:30. Trasa obejmować będzie przystanki takie jak Dworzec PKP (start i koniec wycieczki), Dom Kultury „Górnik”, Pub „Pod Jesionami”, a także Biblioteka i pomnik Ryśka Riedla (przy alei Niepodległości).