Młody mieszkaniec Tychów, poszkodowany w eksplozji gazu, nie żyje

27-letni mieszkaniec Tychów, który doznał poważnych ran w wyniku eksplozji gazu na ulicy Darwina, nie przeżył. Eksplozja była na tyle silna, że wyrzuciła go na zewnątrz budynku, niszcząc przy tym jedną ze ścian. Poszkodowany mężczyzna został przewieziony do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich z poważnymi obrażeniami. 80% jego ciała pokrywały poparzenia. Mimo wszystkich starań lekarzy, niestety zmarł on 9 kwietnia o poranku.

W tej chwili trwa śledztwo mające na celu ustalenie przyczyn zaistniałego zdarzenia. Maria Paszek, prokurator rejonowy w Tychach, podała informacje o możliwym uszkodzeniu instalacji gazowej. Jednak nie jest jeszcze jasne, czy doszło do tego w wyniku działania osób trzecich, czy był to nieszczęśliwy przypadek.

Na miejscu zdarzenia strażacy zabezpieczyli kuchenkę gazową z płytą, która była obecna w mieszkaniu na parterze, gdzie doszło do wybuchu. Nie znaleziono tam żadnych butli gazowych. Tę kuchenkę teraz przeanalizują biegli, jako dowód w tej sprawie.

Od eksplozji na ul. Darwina 4 w Tychach minął już ponad tydzień. Urząd Miasta Tychy podał najnowsze informacje dotyczące pomocy udzielanej poszkodowanym mieszkańcom:

Do urzędu wpłynęło 41 wniosków o przydział nowego lokum. 35 rodzinom już wskazano odpowiednie mieszkania, a niektóre umowy zostały podpisane. Wydział Gospodarki Lokalowej nadal poszukuje nieruchomości zgodnych z potrzebami poszczególnych rodzin, w tym również mieszkań przystosowanych dla osób niepełnosprawnych.

31 rodzin uzyskało finansowe wsparcie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS) na łączną kwotę ponad 100 tysięcy złotych.

Po eksplozji przeprowadzono szczegółowe oględziny budynku przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Policję i Prokuraturę. Na podstawie decyzji PINB-u wszystkie lokale w klatce nr 4 zostały wyłączone z użytkowania na czas nieokreślony.

Zarządca budynku – MZBM podjął się realizacji prac porządkowych i zabezpieczających obiekt, w tym zabezpieczania okien i drzwi oraz szybu windy. Odbyło się również uporządkowanie terenu przed budynkiem i klatki schodowej, a także przeglądy instalacji gazowej i przewodów kominowych.